Денят за информираност за HPV свързаните заболявания – 4 март беше отбелязан с хибридна експертна среща
Секция: Здраве
05 Март 2024 11:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Денят за информираност за HPV свързаните заболявания – 4 март беше отбелязан с хибридна експертна среща Събитието беше организирано от Мрежата за действие срещу HPV на Европейската организация за борба с рака

/КРОСС/ Най-честото HPV заболяване е рак на шийката на матката, но вирусът причинява и рак на вагината, вулвата, ануса, пениса, главата и шията. HPV е отговорен за приблизително 67 500 нови случая на рак всяка година в 27-те държави-членки на ЕС. Новата 9-валентна ваксина е най-надеждното средство за защита срещу 9 от високорисковите щамове на HPV. Ваксината е безопасна, лесна за поставяне и доказано ефективна. В България е безплатна за всички момичета на възраст между 10 навършени години до 14 ненавършени и се поставя от личния лекар.

На хибридното събитието бяха обсъдени резултатите и научените уроци от инициативи за HPV-превенция в Румъния, Хърватия, България и други европейски страни. HPV (Човешки папилома вирус - ЧПВ) е инфекция, предавана най-често по полов път, която причинява около 5% от всички ракови заболявания в света.

Доц. Михаил Околийски, зам.-министър на здравеопазването, представи опита на България и запозна европейските ни партньори какъв е планът на България за превенция на HPV-свързаните онко и други заболявания, чрез подобряване на процеса на ваксиниране и скрийнинг. „През новата програма за профилактика на HPV от 2025 г. планираме да разширим покритието като включим момчета в програмата и момичета на по-голяма възраст от тази, която е предвидена в момента", каза доц. Околийски като допълни, че министерството е предвидило и нова скрийнингова програма за рак на маточната шийка сред жени на възраст 20-30 години, които не попадат в предвидената профилактика, по линия на НЗОК. Ресурсът предвиден за тази дейност в министерството е 12 млн. лева.

На събитието бяха споделени нови информационни онлайн ресурси, подготвени в колаборация с Международното общество за папилома вирус (International Papillomavirus Society) , както и нов ключов елемент в проекта PROTECT-EUROPE за ваксинация и на двата пола в страните от Европейския съюз.

Поради ниското ваксинационно покритие и висока смъртност бяха създадени неправителствени коалициионни формации в региона:

България

През март месец 2023 година беше създадена Национална експертна неправителствена коалиция за действаща превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус - Коалиция HPV. Коалицията е създадена от специалисти в областта на вирусологията, онкологията, педиатрията и общата медицина. Те са мотивирани от тревожната статистика в страната ни, където всеки ден умира една жена от рак на маточната шийка (HPV), а 44 жени се диагностицират с HPV. България е на трето място в Европа по заболяемост и на четвърто по смъртност от този тип рак, който се причинява от HPV. Ваксинационното покритие в страната през 2023 г. е 1,5% сред целевата група момичета на възраст 10-14 ненавършени години. Същевременно СЗО e подела инициатива до 2030 г. 90% от момичетата по света да получат ваксина срещу HPV. Препоръка на експертите от Коалиция HPV е да се промотира моделът на ваксинации през целия живот.


Румъния

Румъния изостава от много други европейски страни в усилията си да елиминира раковите заболявания, причинени от HPV. Годишно в Румъния се диагностицират около 3,380 нови случая на рак на маточната шийка (според оценки за 2020 г.) и това е вторият най-често срещан рак при жените на възраст от 15 до 44 години. Въпреки това, Румъния има сравнително ниски нива на усвояване на ваксинацията срещу HPV и скрининг за рак на маточната шийка, като около 30% от подходящите жени са скринирани и 13% от юношите са ваксинирани, което поставя Румъния пред България в тези здравни политики.
Широк кръг организации са се обединили във формацията HPV Action Romania - Acțiunea HPV România . Тя подпомага национални организации и институции да се мобилизират и обединят сили за прилагане на политики, насочени към увеличаване на ваксинацията срещу HPV, скрийнинга и информационното покритие. Официалното стартиране HPV Action Romania беше на 31 октомври 2023 г. в Румънския парламент в Букурещ.

Хърватия

Официалното стартиране на HPV Action Croatia се състоя на 6 декември 2023 година в хърватския парламент в Загреб, така и виртуално чрез YouTube. Това представляваше голяма крачка напред за Хърватия, страна, която има възможности за подобрение в постигането на целите за елиминиране на рака, причинен от HPV.