БДЗП и ЕР Юг извършиха първия в България монтаж с дрон на светлоотразители за птици по въздушни електропроводи
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Март 2024 15:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БДЗП и ЕР Юг извършиха първия в България монтаж с дрон на светлоотразители за птици по въздушни електропроводи Дейностите са по проект “Безопасна мрежа за бургаските езера“, изпълняван от Електроразпределение Юг и БДЗП по програма LIFE на Европейската комисия

/КРОСС/ В края на 2023 г. експерти на БДЗП (Българското дружество за защита на птиците) и Електроразпределение Юг (част от ЕVN) извършиха монтаж на светлоотразителни маркери за птици (т. нар. дивертори) по въздушен електропровод 20 kV (киловолта), който беше осъществен за първи път в България с дрон.

Монтажът беше извършен по електроповод на южния бряг на яз. „Мандра", разположен в близост до Бургас, част от проекта "Безопасна мрежа за бургаските езера" (LIFE Safe Grid for Burgas), изпълняван от Електроразпределение Юг в партньорство с БДЗП и съфинансиран от програма LIFE на Европейската съюз. Проектът се реализира в района на 4 зони от мрежата Натура 2000 - "Атанасовско езеро", "Бургаско езеро", "Комплекс Мандра - Пода" и "Поморийско езеро", над които минава един от най-големите миграционни пътища на птиците в Европа - Via Pontica.

Една от дейностите по проекта предвижда монтаж на 2000 дивертори за птици. Тяхната функция е да правят въздушните проводници видими за птиците, за да се предотвратяват сблъсъци с надземните електропроводи. Монтажът с дрон е иновативен за България технически способ, разработен от БДЗП, който дава възможност да се монтират дивертори по въздушни проводници, преминаващи над водни площи и други труднодостъпни за наземна техника райони. Планирано е дейностите да се изпълнят в периода 2024-2025 г.

Целта е намаляване на смъртността на птиците, причинена от сблъсък с въздушните проводници, което ще подпомогне опазването на редица застрашени видове, в това число и къдроглавите и розови пеликани, които често загиват при удар с надземни проводници около езерата.

Дейностите за обезопасяване на електропроводите за дивите птици в рамките на проекта ще подобрят значително и електрозахранването за района на град Бургас.

От началото на проекта през 2021 г. до момента върху над 1350 стълба в района на Бургас вече са монтирани предпазни изолации за птици.

В допълнение през есента на 2023 стартира демонтажът на общо 4 броя въздушни електропровода, които ще бъдат заменени от подземни линии за по-сигурно захранване и опазване на птиците в района на кв. Сарафово (Бургас).