Политолог: Мария Габриел понесе цялата отговорност
Секция: Анализи
16 Март 2024 09:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Политолог: Мария Габриел понесе цялата отговорност

/КРОСС/ Думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов не са ултиматум, а реален сценарий за ускоряване на преговорите. Да се покаже наличието на ясна воля - ако идват избори, то по-добре е за всички това да бъде решено в по-кратки срокове, за да са „две в едно". Това каза политологът Цветанка Андреева в предаването „Денят на живо" по NOVA NEWS.

Ако Мария Габриел отиде с папка с несъгласуван състав, това би довело до предсрочни парламентарни избори, смята тя. Ако преговорите бъдат провалени, ще се търси изход и послание как се тръгва на избори. „Трудна е задачата на Мария Габриел. Борисов прехвърли цялата отговорност на нея преди дни, когато разговорите между партньорите се бяха превърнали в политически скандал. Мария Габриел понесе цялата отговорност, но в един момент тази отговорност започва да се видоизменя в момента, в който ГЕРБ ще получи мандата и ще бъде отговорен за властта в държавата. Мария Габриел носи не просто политическата, а вече и управленска отговорност и това много променя ситуацията за нея чисто персонално", обясни политологът.

Според нея интригата в преговорите за формиране на кабинет не е в имената на министрите, а дали те ще успеят да решат основните проблеми, които водеха до постоянни скандали в сглобката. „Тип коалиционно управление е много по-подходящо както за самите партньори, така и за държавата. Очакваме от тях да опишат този ясен механизъм, по който ще взимат решения по конфликтните точки, включително регулаторите", каза още Цветанка Андреева.

NOVA NEWS, „Денят на живо"