Любителите астрономи могат да наблюдават ясно Меркурий в дните около 25 март
Секция: Наука
23 Март 2024 15:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Любителите астрономи могат да наблюдават ясно Меркурий в дните около 25 март

/КРОСС/ Във вечерите около 25 март в страната ще имаме една от най-добрите възможности за наблюдение на Меркурий през 2024 г. Това каза за БТА Пенчо Маркишки, физик от Института по астрономия при Българската академия на науките и от катедра „Астрономия" при Софийския университет „Св. Климент Охридски".

Като най-близка до Слънцето планета, Меркурий може да се наблюдава само в определени периоди от годината, при това за кратко, обясни той. Можем да я видим вечер след залез-слънце - на запад, или рано сутрин преди изгрева - на изток. Най-удобните моменти за това са около датите, когато Меркурий се намира на най-голямо ъглово отстояние от Слънцето - в т. нар. максимални елонгации.

"На 25 март тази година в 00:34 ч. българско време Меркурий ще бъде в поредната си максимална елонгация - на 18,7 градуса източно от Слънцето. По тази причина в няколко поредни вечери около 25 март планетата ще залязва близо 1 час и 40 минути след залез-слънце. Това ще ни позволи да я наблюдаваме на фона на достатъчно стъмнилото се небе от около 19:50 ч. до нейния залез в 20:24 ч., валидно за района на София. Трябва да потърсим Меркурий ниско над западния хоризонт. Планетата е достатъчно ярка, за да може да се наблюдава с невъоръжено око като звездоподобен обект. Гледана през телескоп, докато е в максимална елонгация, тя изглежда осветена наполовина. Поради това, че Меркурий е малка планета, видимият ѝ диаметър около 25 март ще бъде само 7,6 дъгови секунди. Това изисква много голямо увеличение на телескопа - около и над 400 пъти, за да можем да разгледаме по-детайлно диска на планетата", каза Маркишки. Той е автор на справочника „Гид на любителя астроном", издание на катедра „Астрономия" на Физическия факултет на СУ "Св.Климент Охридски".  Справочникът излиза от 2019 г. и съдържа информация за предстоящите през съответната година по-забележителни астрономически явления, като се обръща специално внимание на условията за тяхното наблюдение от България.