Икономист: Твърде възможно е лятото да имаме спад на цените на електроенергия за бита
Секция: ИКОНОМИКА
24 Март 2024 09:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Икономист: Твърде възможно е лятото да имаме спад на цените на електроенергия за бита

/КРОСС/ Твърде възможно е лятото да сме в ситуация, в която трябва да мислим не как да удържим поскъпване, а дали няма да имаме спад на цените на електроенергия за бита. Това каза икономистът Лъчезар Богданов в предаването „Говори сега" по БНТ.

Това е напълно възможно да се случи заради успокояването и нормализирането на доставките на природен газ, уточни той. В последните няколко месеца спадат и цените на въглеродните квоти.

МВФ излиза с много препоръки за икономическото и социално развитие на България. „Това са структурни реформи, които променят средата така, че в следващите години да имаме по-добър живот, по-добър растеж, да сме по-привлекателни за светъл бизнес. Но пропускат нещо важно - за по-бедна, изостанала, догонваща икономика е добре да има данъчна система, в която тези, които инвестират, които са предприемчиви, които привнасят ново знание, нови технологии, активно участват в икономическия живот, създават стойности и позволяват да се постигне бърз икономически растеж, върху тази група от обществото и тези дейности е по-добре данъчната тежест да е по-ниска за сметка на други, например хазарт", коментира Лъчезар Богданов.

Икономистът Румен Гълъбинов обясни, че от 1 юли започва процесът на либерализация, който ще приключи през 2026 г. „Тогава ще има някакво изменение за всички битови потребители, но не е сигурно дали то ще бъде нагоре, или надолу. Оказва се, че през последните шест месеца вносният ток не е толкова по-скъп. Всъщност се оказа, че в определени часове този ток може да бъде по-евтин, отколкото би се произвел в България, включително от въглищните централи", коментира той.

Единият милиард от Фонда за сигурност на електроенергийната система е необходим, за да се балансира системата между производители и снабдители, посочи икономистът. „Той трябва да послужи като компенсационен механизъм. За да можем да придобием една допълнителна ликвидност на този пазар, трябва поне временно да има компенсационни механизми, за да може от ден напред да стане седмица или месец напред", обясни Гълъбинов.

Той коментира препоръката на МВФ за премахване на плоския данък и преминаване към прогресивен. „Ако влезем в еврозоната 2025 г., България може да се окаже, че е в компанията на всички останали държави, които са с прогресивно подоходно облагане."

БНТ, „Говори сега"