Великденската кошница у нас ще е на стойност...
Секция: ИКОНОМИКА
06 Април 2024 12:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Великденската кошница у нас ще е на стойност...

/КРОСС/ Имаме добра стабилизация и нормализация на пазара. Има посоки нагоре и надолу, но те са под процент, т.е. това е незначително влияние, устойчиво динамично равновесие. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов в предаването „Тази събота“ по бТВ.

Колкото повече българска продукция излиза на пазара, толкова повече той се регулира, заяви той. „Ще има нормализация и поевтиняване на зеленчуците. Влизаме в момента, в който ще имаме може би най-ниските равнища за годината. Това ще се прояви най-вече през май и юни“, обясни Иванов.

Пазарът е пренаситен и по време на празниците няма да има изменение на цените на продуктите, заяви той.

„Винаги преди Великден има една „пушилка“ – хора, които желаят „да мотивират“ пазара и да разтревожат хората, говорят се едни страшни неща. Резултатът миналата година беше, че много хора не си продадоха агнешкото и бяха принудени в последните дни да свалят сериозно“, обясни той.

По думите му климатът също играе огромно значение и плодовете се влияят много от него. Даде за пример 2023 г., която е била изключително лоша по отношение на климатичните особености и поради тази причина потребявахме по-скъпи плодове.

„Ако тази година видим един хубав климат, както върви досега, може да видим и пикови падания на цените през летния период. Това е добра новина за потребителите, но не и за производителите“, коментира Иванов.

По думите му българското производство на яйца е на доста високо ниво и у нас ядем едни от най-хубавите яйца. „У нас се произвеждат доста висококачествени яйца и подобен род качество в страните, особено в Западна и Северна Европа, се различават доста сериозно като ценово равнище спрямо нашите цени“, обясни Владимир Иванов.

Пазарът е най-добрият регулатор и намесата с определени инструменти може да създаде допълнителни дефицити и да доведе до трайни изменения и тенденции. „Пипайки на едно място, моментално закачаш друго. Пазарните взаимодействия са доста сложни, те стават между хиляди играчи едновременно и много трудно бихме могли с подобен тип мерки да регулираме. Единственото нещо, което може и трябва да прави държавата, е равни условия на конкурентната среда и един сериозен подход за спазване на закона“, каза още председателят на ДКСБТ.