Докладът на САЩ за правата на човека в България: Корупция и проблеми с независимостта на съдебната система
Секция: Анализи
23 Април 2024 19:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Докладът на САЩ за правата на човека в България: Корупция и проблеми с независимостта на съдебната система

/КРОСС/ Изтезания, жестоко, нечовешко или унизително отношение и наказания, сериозни проблеми с независимостта на съдебната система и корупция в управлението. Това са част от изводите от доклада за България на Държавния департамент на Съединените щати за правата на човека за 2023 година.

В документа се казва, че има достоверни данни за престъпления и насилие, мотивирани от антисемитизъм, както и престъпления срещу хомосексуални лица. Докладът все пак отбелязва, че правителството е предприело стъпки за идентифициране и наказване на длъжностни лица, които може да са извършили нарушения на правата на човека. Според Вашингтон обаче тези действия често са били недостатъчни.

В документа се отбелязва, че няма съобщения за изчезвания на лица, при които да са замесени правителствени органи. Има обаче достоверни сведения, че държавни служители са прилагали изтезания и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание и други свързани с тях злоупотреби. Законът забранява наказанието чрез физическо страдание или унизително отношение и изисква от правоприлагащите органи да зачитат честта и достойнството на гражданите. През август Народното събрание прие поправка, която криминализира изтезанията на заподозрени в престъпления с цел изтръгване на признание. Според Държавния департамент има достоверни сведения, че затворническите и полицейските власти са подлагали задържани лица на жестоко и унизително отношение с цел извличане на информация, получаване на признание или наказване на лица, заподозрени в извършване на престъпление.

Условията в някои затвори и центрове за задържане са лоши, но НПО отбелязаха положителни промени в други. Съобщава се за пренаселеност в някои места за задържане, твърдения за корупция сред персонала на затворите, както и за неподходящи санитарни, битови и медицински условия.

Конституцията и законът забраняват произволния арест и задържане и предвиждат правото на всяко лице да оспори законността на своя арест или задържане в съда. Правителството като цяло спазва тези изисквания, но от време на време са се появявали съобщения за произволни арести и задържания, се казва в доклада.

Конституцията и законът предвиждат независима съдебна власт, но корупцията, неефективността и липсата на отчетност са сериозни проблеми, които засягат независимостта и безпристрастността на съдебната власт, смята Държавният департамент. „Независимостта на съдебната власт беше компрометирана и общественото доверие в съдебната система остана ниско, тъй като магистратите бяха податливи на политически натиск", е записано в доклада.