Инсталацията „Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било“ е част от Градската градина на София
Секция: ЛЮБОПИТНО
26 Април 2024 14:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Инсталацията „Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било“ е част от Градската градина на София На мястото на новия арт проект в градска среда ще се организират тематични събития

/КРОСС/ Инсталацията на художника Красимир Терзиев „Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било" е разположена в Градската градина в София.

Тя е изпълнена по Програмата на Столичната община „Навън" на мястото на бившия Мавзолей. Програмата за временни художествени инсталации в градска среда е от 2021 г. и с решение на Столичния общински съвет по нея могат да кандидатстват художници и творци.

"Този проект започва като инициатива на Столичната община преди повече от 3 години, когато са получени 8 проектни предложения за това място. Журито избира проекта на Красимир Терзиев, който ние имахме волята да продължим. София има нужда от повече изкуство в градска среда и подобни творби имат ролята, не само символно заради мястото, на което се намират, да провокират и да ни карат да се замислим", заяви заместник-кметът на Столичната община Яна Генова.

Заместник-кметът по културата, спорта и образованието Яна Генова сподели, че творбата е достъпна и отворена към хората и вярва, че ще заживее собствен живот и ще стане част от живота на града. "Ще се превърне в своеобразна градска агора и заради формата си, и заради това, че можем да сядаме върху буквите. Призовавам всички да използваме това място не само, за да си говорим за миналото и за бъдещето, а и по различни градски теми", каза още Яна Генова. Инсталацията ще бъде място за тематични събития в рамките на следващата една година, които авторът предстои да организира.

Идеята на художника Красимир Терзиев - автор на проекта, е да се развие място, на което човек може мислено да се освободи от инерцията на ежедневието, да помисли за минали събития, с визия за бъдещето. Идеята на произведението е свързана с мястото, на което е разположено - бившия Мавзолей. Изречението е плод на тревога. То може да ни накара да се замислим за бъдещето и миналото, посочи авторът на инсталацията. На въпрос за изпуснатите запетаи Красимир Терзиев отговори, че това е направено умишлено. По подобие на художествената реч, в която се допуска авторът да се освободи от граматиката и в името на по-музикален израз и тук са изпуснати запетаите. Много съвременни поети и писатели използват този принцип, коментира също Терзиев.

Писателят Теодора Димова заяви, че заедно с Красимир Терзиев работят в различни сфери на изкуството, а изразяват едно и също светоусещане. Това изречение изписано може да се отнесе и до моя последен роман „Не ви познавам". По думите на Димова тази инсталация тук в центъра на София ни приканва да се приближим до нея и да се замислим над изречението, да седнем на една от неговите букви и да размишляваме за миналото, а това размишление е винаги косвено и с бъдещето. Този инсталация предразполага да си задаваме трудни въпроси - защо сме между миналото, което е на път да се случи и бъдещето, което вече е било.

Творбата на Красимир Терзиев е избрана през 2022 г. във второто издание на Програма „Навън" на Столичната община сред 8 други предложения. В 13-членната комисия по разглеждане на кандидатурите са участвали експерти от Софийската градска художествена галерия, Националната художествена академия, Министерството на културата, Обществено-експертния съвет по устройство на територията, по градски дизайн и реклама и независими външни експерти. Председател на комисията е проф. Георги Янков, а в състава влизат Аделина Филева, арх. Бойка Къдрева, Димитър Стоянович, д-р Илия Мечков, доц. Михаил Груев, Любен Генов, Полина Стефанова, арх. Йоана Петкова, Любен Домозетски, Илинка Чергарова, Гергана Мудова и Лъчезар Бояджиев. Проектът е гласуван и от Столичния общински съвет, след обществено обсъждане с граждани и представители на културната общност.

Програма „Навън" на Столичната община е създадена през 2018 г. с решение на Столичния общински съвет за подкрепа на временни художествени инсталации в градска среда и в подкрепа на стратегията за развитие на София. Целта ѝ е да обживи и придаде нов смисъл на едно от историческите „бели петна" в центъра на столицата - площадката на бившия Мавзолей.

Фотограф: Иван Шишиев