Над 200 души се включиха в информационни сесии за правата на сезонните работници
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Април 2024 15:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над 200 души се включиха в информационни сесии за правата на сезонните работници

/КРОСС/ Над 200 души потърсиха информация и получиха консултации по време на проведените в България информационни сесии, насочени към български сезонни работници в селското стопанство във Франция и техните семейства, в които се включи и експерт от Инспекцията по труда. Двудневните срещи бяха организирани от Европейския орган по труда (ЕОТ). Те се проведоха в село Якимово и град Бойчиновци в област Монтана, в село Смирненски, град Глоджево и град Ветово в област Русе, тъй като е установено, че голяма част от техните жители спадат към целевата група.

Целта на инициативата беше да се повиши информираността на хората относно техните права и задължения при работа в чужбина и в частност във Франция, тъй като тя е в основата на гарантирането в по-голяма степен на справедливи условия на труд и за предотвратяване на ситуации на трудова експлоатация. Посетителите на сесиите получиха брошури и материали с информация както за правата и задълженията си, така и към кои институции в двете държави да се обърнат за съдействие при проблем. Те имаха възможност и за индивидуални консултации от представители на институции и организации в двете държави.

В град Глоджево и град Ветово в инициативата се включиха и ученици от 11 клас, които получиха информация за своите трудови права и задължения при започване на работа в България или друга държава. В лекцията се включи и представителят на Главната инспекция по труда. Срещата приключи с викторина, в която учениците отговаряха на въпроси относно с какъв документ трябва да започнат работа, кога работодателят може да ги допусне на работното място и др.

От българска страна в информационните сесии освен експерт на ИА ГИТ участие взеха и представители на Националния осигурителен институт, Националната комисия за борба с трафика на хора, Федерацията на независимите синдикати от земеделието - КНСБ, Национална федерация „Земеделие и горско стопанство" - КТ „Подкрепа", кметствата на гр. Ветово, гр. Глоджево, с. Смирненски, гр. Бойчиновци и с. Якимово. От страна на Франция се включиха представители на Центъра за европейски и международни връзки за социална сигурност, Демократичната конфедерация на труда на Франция и Генералната конфедерация на работниците.

В сесиите участваха и националните служители за връзка към ЕОТ за България и Франция, както и представител на сектор „Информиране" на институцията.

ИА „Главна инспекция по труда" работи активно с Франция в изпълнение на подписано Споразумение за административно сътрудничество за борба срещу недекларираната заетост в случай на трансгранично движение на работници и услуги. Всеки получен сигнал се препраща към Службите на Инспекцията по труда във Франция и своевременно се получава информация за установените обстоятелства по него.

По този повод Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда" обръща внимание, че при нарушени трудови права е необходимо контролните органи да разполагат с данните за работодателя, при когото е полаган трудът, както и информация за обекта, където се работи, за да сезират органите в приемащата държава.

За българите, работещи в чужбина, Главната инспекция по труда поддържа телефонен номер 00359 2 8101 747, на който те могат да потърсят консултация и съдействие в рамките на работното време.

Повече полезна информация за изискванията при започване на работа в чужбина може да намерите на https://gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/12998

На сайта на Инспекцията по труда https://www.gli.government.bg/bg, в секцията „За работодатели и работещи", е публикувана полезна информация за работа в Европейския съюз, както и за условията на труд и живот в страните членки. Подобна информация е налична и на единния национален уебсайт относно командироването на работници https://postedworkers.gli.government.bg/bg/ Той се поддържа от Инспекцията по труда.