Жените страдат по-често от деменция и заболявания на костите
Секция: Здраве
03 Май 2024 17:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Жените страдат по-често от деменция и заболявания на костите

/КРОСС/ Жените са по-склонни да страдат от хронични заболявания, които се проявяват в по-напреднала възраст като деменцията, докато мъжете са по-склонни да бъдат жертви на остри и фатални заболявания и наранявания. Това се казва в научното медицинско списание Lancet, чиито автори призовават здравните власти по света да обърнат повече внимание на здравето на жените.

"Исторически погледнато, на женското здраве се обръща внимание предимно с оглед сексуалната и репродуктивната функция, но макар че те са важни, не обхващат пълния спектър от проблеми, които измъчват жените през целия им живот. Нашите анализи показват например непропорционално висока честота сред жените на психичните заболявания и на заболяванията на мускулите и костната система. Неинфекциозните болести, на които жените са по-често изложени, остават на заден план във финансирането на научните изследвания, литературата и - което е изключително важно, в здравното планиране", се казва в публикацията.

Авторите на статията се опират на международната здравна статистика за различните страни и региони на света, наречена "Глобална тежест на заболяванията", като използват показател като показателите DALY - "обща тежест на заболяванията" - който обединява времето, загубено от даден човек поради заболяване или ранна смърт. Използвани са данни за 30 години - от 1990 г. до 2021 г.