22 май - Международен ден на биоразнообразието
Секция: БЪЛГАРИЯ
22 Май 2024 08:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
22 май - Международен ден на биоразнообразието

/КРОСС/ На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие се обръщат с призив за ежедневни усилия за съхранение на биологичното разнообразие и неговото устойчиво използване.

Международният ден на биологичното разнообразие е обявен, за да се повиши обществената осведоменост, ангажираност и подкрепа.

През декември 2000 г. за Международени ден на биологичното разнообразие се обявява 22 май. Това е денят, на който през 1992 г. ООН приема текста на Конвенцията за биологичното разнообразие.

България ратифицира Конвенцията през февруари 1996 г. и от 16 юли 1996 г. е равноправен член. Страните по Конвенцията работят за значително намаляване на загубата на биоразнообразие в глобален, национален и регионален мащаб, включващо и борбата с бедността и подобряване на условията за съществуване на всички форми на живот на Земята.

България се нарежда на едно от първите места в Европа по своето биоразнообразие.

От 1933 год, когато са създадени и обявени първите два резервата, до 1993 г. общата площ на защитените територии в България е нараснала до 3.5% от общият поземлен фонд на страната (или около 380 000 ха). В момента площта им е около 5%. В това число се включват всички природни резервати, национални паркове, природни забележителности и защитени местности. Всяка от тези категории е с различен статут и режим за ползване.

Защитените територии в страната са сърцевината за опазване на биоразнообразието.

На 22 май - Международният ден на биологичното разнообразие, Българска фондация Биоразнообразие ви кани да празнуваме заедно в социалното пространство ЩРАК (ул. Христо Белчев 3), където ще дадем старт на кампанията за номиниране на най-ярките постижения в опазването на природата и климата у нас. Специален акцент на събитието ще бъде участието на пътешественика Петър Ванев, който е единственият българин, прекосил трите най-дълги туристически пешеходни маршрута в САЩ - т. нар. „Tройна корона" с дължина от 12 500 км. Гостите ще „изпратят" Петър за най-новото му приключение, което стартира в края на май - обиколка по Балканския Зелен пояс (3500 км) за създаване на дълъг туристически маршрут, който минава през редица защитени територии и зони.

В продължение на 40 години "Желязната завеса" разделя Изтока и Запада в Европа. Строго-охраняваната гранична зона е дала шанс на природата да се развива, необезпокоена от човешко присъствие, в резултат на което се формира уникална екологична мрежа - Европейският Зелен пояс с дължина над 12,500 км - от Баренцово до Черно море. Така, някогашното разделение на Европа допринася за съхраняването и развитието на ценни, природни местообитания. 

БФБ работи за популяризиране на инициативата у нас вече 20 години, затова в Деня на биоразнообразието ще представи своя изложба от фотоконкурс за Зеления пояс от далечната 2006 г. като предизвикателство към Петър Ванев, който също ще документира в снимки и видео пътуването си през балканските страни, когато се завърне през септември.

Традиционно на 22 май БФБ дава старт на кампанията за набиране на номинации в Годишните награди за биоразнообразие и климат. Така ще бъде и тази година като се надяваме отново да открием най-добрите примери за борбеност, отдаденост и постоянство в българската природозащита, които ни вдъхновяват, провокират и променят.

Номинирането е публично и всеки може да предложи своите фаворити в една или повече категории, стига да се отнасят за периода 22 май 2023 - 22 май 2024 - една година на биоразнообразието. Номинациите са само положителни.

„БФБ раздава Годишните награди за 13-ти път, за да даде гласност на действията на хора, организации, компании и медии за опазване на природата в България и разчитаме на гражданската активност за откриване и популяризиране на тези позитивни примери. Очаква ни церемония в началото на октомври, когато заедно ще празнуваме успехите и постиженията на тези, които работят за природата или се борят за намаляване ефекта от климатичните промени." - споделя Йорданка Славова, изпълнителен директор на БФБ.

Крайният срок за набиране на номинации в кампанията за 2024 г. е 30 август чрез формата за номинации, придружени с кратка обосновка и по възможност със снимки, разпределени в 6 категории:

1. Най-успешна кампания
2. Най-добър журналистически материал
3. Активист за биоразнообразието и климата
4. Инициативи с локално значение
5. Политик с най-голямо внимание към българската природа и климат
6. Награда за отговорни бизнеси

За повече информация: Радостина Ценова, Комуникации БФБ - 0896798908