САЩ и Великобритания нанесоха въздушни удари срещу 13 обекта на хусите в Йемен
Секция: СВЯТ
31 Май 2024 10:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
САЩ и Великобритания нанесоха въздушни удари срещу 13 обекта на хусите в Йемен

/КРОСС/ Йеменската групировка хуси заяви в четвъртък, че военни самолети на САЩ и Великобритания са атакували столицата Сана с шест въздушни удара, предава Анадолската Агенция (АА).

Няколко обекта в града са били ударени, съобщи управляваната от хусите телевизия Ал-Масира.

Осем безпилотни летателни апарата (БПЛА) на хусите бяха унищожени в общо 13 обекта в Йемен, каза Централното командване на САЩ (CENTCOM) в изявление, публикувано на X.

"Беше установено, че тези дронове и обекти представляват заплаха за американските и коалиционните сили и търговските кораби в региона", се казва в изявлението.

"Тези действия са необходими, за да защитим нашите сили, да гарантираме свободата на корабоплаването и да направим международните води по-безопасни и сигурни за американските, коалиционните и търговските кораби", се добавя в изявлението.

По-рано през деня лидерът на групировката Абдул-Малик ал-Хути каза в телевизионна реч, че неговите сили са атакували 10 кораба миналата седмица, свързани със САЩ, Обединеното кралство и Израел в Червено, Арабско и Средиземно море и Индийския океан.

Той добави, че 129 кораба са били атакувани от началото на операциите за подкрепа на Газа през ноември.

Йеменските хуси, които контролират йеменската столица Сана и голяма част от крайбрежието на Червено море на страната, казват, че кампанията им е в знак на солидарност с палестинците на фона на войната в Газа, която беше предизвикана от нападението на терористична група "Хамас" на 7 октомври, при което около 1200 души бяха убити в Израел и 252 са взети за заложници.

След като САЩ и Обединеното кралство започнаха ответни въздушни удари срещу обекти на хутите в Йемен, хусите обявиха, че смятат всички американски и британски кораби за военни цели.