Как ще се промени Европа след 9 юни? Кои са победителите и губещите
Секция: Коментари
11 Юни 2024 10:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Как ще се промени Европа след 9 юни? Кои са победителите и губещите Коментар на Милена Милотинова и Зинаида Златанова

/КРОСС/ Накъде отива Европа и как България се вписва в тази нова реалност? По темата разговаряхме с журналиста от "България он еър" Милена Милотинова и Зинаида Златанова, бивш вицепремиер и ръководител на Председателството на Европейската комисия в България.

По думите на Милена Милотинова този резултат от европейските избори беше донякъде очакван. Крайната десница отбеляза висок резултат, но ЕНП запази водещата си роля в ЕП. Групата на социалистите и демократите получи горе-долу същите места. Зелените отстъпиха съвсем обяснимо и очаквано, като се има предвид, че зелените мерки често разочароваха и водеха до протести.

Зинаида Златанова посочи, че в последните пет години Европа и светът преживяха кризи, немислими за нашето поколение - ковид пандемията, енергийната криза, войната. Тези безпрецедентни кризи съвсем естествено удариха по управляващите. Затова и наблюдаваме резултатите от евроизборите.