Фалити на аптеки застрашават достъпа на пациентите до лекарства
Секция: Здраве
26 Юни 2024 12:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Фалити на аптеки застрашават достъпа на пациентите до лекарства

/КРОСС/ Собственици на аптеки, народни представители, професори от академичните среди и анализатори  сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.

Форумът поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията". Той  ще се проведе на 29 юни, събота, от 10:30 часа в Пловдив. Инициативата е провокирана от поредната  промяна в начина на работа на аптеките с Касата.

Фармацевтите са притиснати  още от октомври 2023 година, когато  министерството на здравеопазването ги задължи да отпускат антибиотици и лекарства за диабет само на електронна рецепта, без да е провело тестови период и да е отстранило неуредиците с номенклатурите в използваните софтуери и НЗИС. За съжаление, това  доведе до невъзможността на голям брой пациенти да получат необходимите им  животоспасяващи лекарства навреме и постави лекари и фармацевти в топик.

Защо аптеките са заплашени от фалити, а пациентите от липса на достъп до лекарства, ще стане ясно по време на брифинг от 10 часа на 29 юни в хотел Double Tree by Hilton Plovdiv. 

Форумът ще разгледа редица проблеми, включително: неефективна административна намеса, липса на единна номенклатура, липса на прозрачност при въвеждането на нормативните промени, липса на връзка между националната здравно-информационна система, софтуерите на аптеките, лекарите и Националната здравноосигурителна каса. Ще бъдат засегнати темите с недостига на лекарства и недоволните клиенти, както  и опасността от  фалити на аптеки. 

Целта на форума е да изрази становището на собствениците на аптеки, които не могат да работят поради  неефективното въвеждане на  електронизацията в лекарствоснабдяването, както и да изясни на обществеността проблема с достъпа до лекарства.  Важно е да стане ясно, че в момента фармацевтите нито имат време да  консултират, нито могат да отпускат лекарства , ако електронните системи не си „говорят"!