Почти половината българи се лишават от основни продукти заради липсата на средства
Секция: ИКОНОМИКА
16 Юли 2024 13:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Почти половината българи се лишават от основни продукти заради липсата на средства

/КРОСС/ Почти половината българи се лишават от основни продукти заради липсата на достатъчно средства. Това става ясно от последните данни, публикувани от Евростат. Страната ни се оказва на челните места по живеене в недоимък и риск от бедност.   Един на всеки десет души в Европейския съюз не е бил в състояние да си позволи храна, съдържаща месо, риба или техен вегетариански еквивалент три пъти седмично, показват данните на Евростат за 2023 г. За сравнение тези хора са били 8,3% от цялото европейско население през 2022 г., като новите данни показват, че тяхното ниво е достигнало до 9,5% през изминалата година. 

Според европейската квалификация „човек в риск от бедност“ е гражданин, който живее в тежки материални лишения или е част от домакинство, в което малко хора работят. През 2023 г. броят на хората в риск от бедност на ниво ЕС е 22,3%, което показва увеличение с 2,6 процентни пункта в сравнение с 2022 г. (19,7%). На национално ниво най-висок дял на хората в риск от бедност, които се хранят лошо или гладуват системно, е регистриран в Словакия (45,7%), следвана от Унгария (44,9%) и България (40,2%).

На другият полюс са Ирландия (4,2%), следвана от Кипър (5,0%) и Португалия (5,9%), където почти всички хора успяват да се хранят според нормите за здравословен начин на живот. В ЕС разликата между общото население и населението в риск от бедност по отношение на осигуряването на подходяща храна е 12,8%. На национално ниво Унгария отчита най-голяма разлика от 30,2%, следвана от Словакия с 27,9% и Гърция с 27,3%. За разлика от това Швеция, Кипър, Люксембург, Португалия и Ирландия отчитат най-малки разлики – всички тези държави са с под 4%.