/КРОСС/ Преди няколко седмици Министерство на здравеопазването съобщи, че е стартирала успешно електронната система за разпределение на случаите на експертиза за трайно намалена работоспособност и степен на увреждане.
Тези промени бяха дългоочаквани и с цел да облекчат работата на комисиите, тяхната прозрачност и обективност, и най-вече - да облекчат пациентите.
„Получихме множество сигнали от пациенти, които недоволстват, че системата въобще не ги облекчава, същото е и с лекарите от лекарските комисии, които се готвят да напуснат. Всъщност лекарите въобще нямат достъп до електронните досиета на нетрудоспособните пациенти и издават решения на сляпо, което е голям проблем.", каза вчера от трибуната на Народното събрание Маргарита Генчева.
Предвид голямата обществена чувствителност на темата с ТЕЛК-овете, народният представител от „Възраждане" попита служебния министър на здравеопазването как ще се преодолеят недостатъците на тази електронна система и кога системата отново ще заработи?
Служебният министър на здравеопазването отговори, че след срещи с регионални здравни инспекции, лекари, работещи в ТЕЛК и управители на лечебния заведение и представители на НЗОК и Информационно обслужване, наистина са се отчели затруднения за лекарите в ТЕЛК при работа с информационната система за контрол на медицинската експертиза.
Министърът каза още, че част от проблемите на системата вече са решени, а други са в процес на разработване от Информационно обслужване, тъй като се изисква технологично време за въвеждането.
Освен това е дадена възможност на Регионалните здравни инспекции в срок до края на юли 2024 г. да оценят възможностите за вътрешно преструктуриране на персонала, така че да бъдат пренасочени щатни бройки към регионалните картотеки на медицинска експертиза, с оглед справяне с големия обем на документи от медицинските експертни досиета на лицата с увреждания, които трябва да бъдат дигитализирани, като този обем от части е затруднявал самата система.