/КРОСС/ Огромен запас от течна вода може да се намира дълбоко под повърхността на Марс в натрошени магмени скали, задържайки достатъчно влага, за да запълни океан, който ще покрие цялата повърхност на планетарния съсед на Земята. Това е заключението на учени на НАСА по време на мисия, която помогна за разчитането на вътрешността на Червената планета. Може ли тези данни да докажат и съществуването на извънземен живот? Коментар по темата направи проф. Йорданка Семкова от Института за космически изследвания и технологии на БАН.
"Новината всъщност е, че е открита вода в течно състояние, макар и на много голяма дълбочина - между 11,5 и 20 километра под повърхността на Марс. Че има вода в значителни количества на Червената планета се знае от около две-три десетилетия. Голяма част от научните мисии на тази планета са насочени именно към водата. Но тя досега е била в замръзнало състояние под формата на лед. Сега новината е, че има вода и в течно състояние", обясни тя.
По думите ѝ учените вече са приели, че преди около 3 милиарда години Марс е бил атопла и влажна планета. "На повърхността ѝ е имало езера и са текли реки. Тази вода се е инфилтрирала в дълбочина и се е съхранила. Надеждата е, че ако е имало нещо живо на Червената планета, или ако е момента има нещо живо там - то се е съхранило именно около тези открити водни басейни", подчерта професор Семкова.