Експерти: Може да се развие зависимост към употребата на наркотик чрез вейп
Секция: Анализи
03 Януари 2025 11:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Експерти: Може да се развие зависимост към употребата на наркотик чрез вейп Д-р Александър Канчелов и д-р Пламен Димитров анализират случая със загиналото дете в Плевен

/КРОСС/ Това, което се случва пред очите на цялото общество - балоните, неадекватните млади хора, е нещо, което е видимо и недопустимо, но допуснато. Електронните цигари са лесно достъпни дори и за твърде млади хора с всички потенциални рискове. Тези устройства са в три категории според съдържанието - никотин, канабис и неизвестни химични вещества с потенциален, увреждащ психиката и централната нервна система, ефект. Това каза специалистът по наркотични зависимости д-р Александър Канчелов в студиото на „Твоят ден" по NOVA NEWS. Той обясни, че може да се развие зависимост към употребата на наркотик чрез вейп.

„Направихме изследване през октомври сред хора между 15 и 29-годишна възраст. 36% вече имат пристрастяване. Това е третото поколение, което има експозиция към такива вещества. Достъпът е изключително улеснен. Това е бизнес, масов и то легализиран по някакъв начин", заяви психологът д-р Пламен Димитров. Той обясни, че в България липсват достатъчно ефективни политики за превенция и работа в семейството, за да се изграждат полезни навици, за да могат младите хора да правят правилен избор.