45% от средствата по Програма „Транспортна свързаност“ са за инвестиции в Северна България
Секция: ИКОНОМИКА
28 Януари 2025 14:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
45% от средствата по Програма „Транспортна свързаност“ са за инвестиции в Северна България

/КРОСС/  Приблизително 45% от финансирането по Програма „Транспортна свързаност" 2021-2027 г. са предвидени за инвестиции в Северна България. За икономическо развитие в района предстои завършване на съоръженията по жп линия „Карнобат-Синдел" и изграждане на магистрала „Русе-Велико Търново". Това стана ясно в рамките на шестото заседание на Комитет за наблюдение на програмата, който се проведе в София. 

Инвестиционните проекти са свързани с реконструкция и модернизация на пристанищни съоръжения и терминали в Лом, Русе и Варна, както и за специализирано оборудване за подобряване на корабоплаването по река Дунав.

С цел максимално усвояване на средствата са предприети стъпки, като част от проектите по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014-2020 г. да бъдат финансирани и изпълнени със средства от Програма „Транспортна свързаност". 

В обхвата на изменението са предвидени няколко проекта. Сред тях е закупуване и доставка на нов железопътен състав, който ще оперира по натоварените направления в северния регион на страната с предвидени средства в размер на 80 млн. евро. Друг проект е „Рехабилитация на жп линията Пловдив-Бургас, Фаза 2, етап 2", който ще се реализира със 157 млн. евро. 

Предстои да се осигури завършване на дейностите по изграждане на АМ Европа, стартирали в предходния програмен период, като финансирането от ПТС е на стойност 87 млн. евро.