Министерството на здравеопазването с мерки срещу недостига на основни онкологични лекарства
Секция: Здраве
21 Февруари 2025 16:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министерството на здравеопазването с мерки срещу недостига на основни онкологични лекарства

/КРОСС/ Министерството на здравеопазването, съвместно с Националната здравноосигурителна каса и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии, удължаващи преживяемостта на пациентите.

Мерките засягат над 40 лекарствени продукта, като целта е да се предотврати изключването им от Позитивния лекарствен списък и лишаването на българските граждани от здравноосигурително покритие на основната за тяхното заболяване терапия.

След проведен анализ и заседание на междуведомствена работна група, бяха идентифицирани основните причини за потенциалното изключване на лекарствените продукти. Сред проблемите, водещи до това, са административната тежест за притежателите на разрешение за употреба и прилаганите до момента финансови механизми.

В тази връзка се предлагат две ключови промени.

Първата е в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти. С новите текстове ще се удължи периода за преразглеждане на промени в цените на единствени в международното непатентно наименование базови онкологични лекарства от шест на двадесет и четири месеца.

Тази мярка значително ще облекчи притежателите на разрешение за употреба и ще даде възможност за дългосрочно запазване на продуктите на българския пазар, който се явява непривлекателен за дефицитните в световен мащаб молекули.

Втората промяна е определяне на самостоятелен бюджет в Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. на лекарствата от групата на есенциалната онкология, който гарантира здравноосигурителните плащания за базово лечение на пациентите със злокачествени заболявания в пълен обем. По този начин ще се намали финансовата тежест върху тези лекарствени продукти в случаите на преразход в общите плащания за онкологично лечение. Определените за целта средства са в размер на 26 млн. лв., като промяната вече беше гласувана от Надзорния съвет на здравната каса.

Цели се гарантиране на непрекъснат достъп на пациентите с онкологични и онкохематологични заболявания до необходимите лекарства, като същевременно се осигури устойчивост на бюджета, определен за тях.

Министерството на здравеопазването остава ангажирано с осигуряването на навременно и ефективно лечение за всички пациенти и ще продължи да работи за стабилността на лекарствената политика в страната.

 

Пресцентър на Министерството на здравеопазването