Елена Поптодорова: САЩ смениха ролята си във войната - от съюзник на Украйна станаха посредник
Секция: Коментари
10 Март 2025 11:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Елена Поптодорова: САЩ смениха ролята си във войната - от съюзник на Украйна станаха посредник Чавдар Стефанов смята, че както Путин, така и Тръмп, искат Зеленски да не е президент, защото е неудобен

/КРОСС/ Това, което чуваме от Доналд Тръмп, винаги е предпоследно. САЩ смениха ролята си във войната. Досега те бяха съюзник на Украйна, а Тръмп избра да бъде посредник, за да опита да договори мир с Русия. Това каза в студиото на "Твоят ден" дипломатът Елена Поптодорова.

"Тръмп има естествен афинитет към Путин, защото двамата споделят еднакво виждане за света. Цялостното отричане на многостранните формати и договорености на американския президент отговаря на виждането на руския държавен глава, който иска няколко страни да контролират международните дела. Американският президент ще действа на принципа на двустранните договорености с европейските страни", обясни тя.

На свой ред бившият кореспондент на БНР в Москва Чавдар Стефанов смята, че както Путин, така и Тръмп, искат Зеленски да не е президент, защото е неудобен. "Всъщност след историята в Овалния кабинет, обществеността около украинския президент се сплоти. Той води борба за национална независимост, защитава интересите на гражданите. За Тръмп Европа е голям проблем, който е създаден, за да експлоатира САЩ. Путин мисли горе долу същото. Много трудно американският президент ще подобри толкова много отношенията си с Русия, така че да успее да удари по Китай", коментира той.