Родилното отделение в Перник няма да затваря, пращат акушерки от София
Секция: Здраве
28 Април 2025 12:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Родилното отделение в Перник няма да затваря, пращат акушерки от София

/КРОСС/ Положителна развръзка със ситуацията с родилното отделение в Перник. В края на миналата седмица стана ясно, че всички родилки и други пациентки ще трябва да пътуват до София след 1 май, защото отделението затваря. Причината е липсата на акушерки. След проведени спешни срещи е намерено решение и отделението ще продължи да работи.

Напрежението Акушеро-гинекологичното отделение тлее от години. Заради липса на кадри акушерките не могат да използват отпуските си още от 2023-а година. Преди дни четири акушерки подават молби за напускане и отделението е заплашено от затварянето.

„Проведох разговор с д-р Лазов, а той с екипа. Екипът засега ще остане в нашата болница колкото е нужно и имам уверение от столични болници, че ще бъдат командировани акушерки, за да можем да имаме няколко месеца, с които да решим из основи кадровия проблем. Отправям апел към народните представители - след като изчистиха огромния и стратегически проблем с тениската на г-жа Киселова, се надявам в следващите дни да се занимават със здравеопазването в България, защото това е една огромна бомба, която цъка не само в нашия град", каза кметът на Перник Станислав Владимиров.

„Много е грозно да се пише по пернишки сайтове, че излизат отпуски и напускат, за да отидат на море и да си изхарчат големите заплати", заяви началникът на отделението

„Може да си представите една родилка, ако тръгне от някое трънско село и се наложи да стигне до София това са часове и никой не знае дали ще ги има тези часове. Няма как да позволя да бъде застрашен животът на когото и да било в нашия град", добави той.

Според началника на акушеро-гинекологичното отделение това не е решение, а отлагане на проблема, но е добро начало.

„Както казват по трънско - има ли желание, има и начин. Моята грешка беше, че не се обърнах към кмета директно, а играхме един цирк 10 дни. Сигурен съм, че ще останат. Те са отговорни хора, макар и със своите болежки и съм сигурен, че част от тях ще оттеглят молбите си за напускане, за да може да въведат в работата командированите от София, за да могат поне лятото да се отремонтират и с глътка въздух да дойдат наесен", каза д-р Ивайло Лазов.

„Но това е отлагане на проблема, този цирк ще го играем дали след 3 месеца, след една година, или след две. Те са над 70 години и не са от желязо. Това е кардинален проблем, който зависи от министерството и политиците. Същото е с лекарите, ние сме на същия хал и цялата болница е на същия хал", добави началникът на акушеро-гинекологичното отделение към МБАЛ „Рахила Ангелова".