"Възраждане" поиска от президента да помилва Иванчева
Секция: ПОЛИТИКА
05 Май 2025 19:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
"Възраждане" поиска от президента да помилва Иванчева

/КРОСС/ В писмото на "Възраждане" до държавния глава се посочва, че в българската съдебна система се наблюдава двоен стандарт.

За пример от най-голямата опозиционна сила дават случай като този на директорка на столично училище, близка до ГЕРБ, заловена с 10 000 лева подкуп и освободена тихомълком, и върната на работа след съдебно решение. Няма обществен натиск, няма медийна буря. Един-два сайта отразяват този случай и всичко утихва. Георги Семерджиев - убиец на две млади жени, шофирал дрогиран - получава 20 години, но след сключено споразумение за други тежки престъпления, му дават още 2 и това е всичко. Кристиан Николов, който убива Милен Цветков, е осъден само на 9 години, въпреки че съдът призна, че е действал при евентуален умисъл. Две от тях прекарва под домашен арест.

За разлика от гореизброените случаи, Десислава Иванчева, бивш кмет на район "Младост" в София, излежава 6-годишна присъда за предполагаем подкуп от 75 000 лева. Според нейни близки, тя страда от висока температура от над 39°C в продължение на десет дни, без да получава адекватна медицинска помощ в затвора. Те твърдят още, че в Сливен не я лекуват, а в Ловеч дори нямат термометър. Освен това, има обвинения за нечовешко отношение към нея - за физическо насилие и побой. Тази жена, която стоеше окована на улицата пред камерите в онази акция с ненужна показност на Специализираната прокуратура, от години живее в кошмар, отнел ѝ здравето, достойнството и бъдещето. Съдебната система все по-често се превръща в инструмент не за справедливост, а за сплашване. И докато Иванчева е зад решетките, деянията на други са без наказания. За едни - рехабилитация, шанс, процедура. За други - терор, пълно мълчание, забрава.

Горепосочените случаи повдигат въпроси относно последователността и справедливостта на българската съдебна система. Докато някои получават възможности за обжалване и дори се връщат на работните си места, други, като Иванчева, изглежда са подложени на тежки условия и са лишени от основни човешки права. Време е обществото и институциите да се замислят дали правосъдието в България наистина е еднакво за всички.

От "Възраждане" апелират президентът да обърне внимание на случая на Десислава Иванчева и му напомнят, че може да упражни и даденото му от Конституцията право на амнистия.