Пламен Цонев: Пазарът на труда в България е напълно разрушен
Секция: Интервюта
06 Май 2025 13:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пламен Цонев: Пазарът на труда в България е напълно разрушен

/КРОСС/ Високите заплати в IT сектора не отговарят на квалификациите, а бюрата по труда се превърнаха в "обучителни центрове за безработни" Трудовият пазар в България е изправен пред системни проблеми, които засягат всички негови компоненти. Изискванията за възнаграждения, особено в ИТ сектора, често не отговарят на реалните квалификации и умения на кандидатите. Същевременно бюрата по труда са се превърнали в институции, които учат хората как да бъдат безработни, а не как да намерят работа. Това сподели пред Bloomberg TV Bulgaria Пламен Цонев, директор на "Пролет" ЕООД и управител на LP PROJECT.

"Всеки един елемент на българския трудов пазар е разрушен", заяви категорично Цонев в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов. Той посочи, че компаниите за бързи кредити и заложните къщи са извадили от кредитния пазар между 500 000 и 1 милион души, превръщайки ги в лоши кредитополучатели. "Поради тази причина те не могат и не желаят да работят на светло, защото там се получават заплати по банков път", обясни бизнесменът. Според него тези граждани предпочитат да работят "на черно", за да избегнат запори и отнемане на част от доходите им за погасяване на задължения.

Бюрата по труда - фабрики за безработни

Броят на неработещите млади хора между 20 и 30 години, които нито работят, нито учат, е "зашеметяващ", подчерта Цонев. "Бюрата по труда са се превърнали в обучителни центрове за безработни, които обучават на това как хората да бъдат безработни", смята той. Предприемачът даде пример с професията "шивач", където кандидатите се явяват проформа в предприятията, търсещи работници чрез бюрата по труда. Целта им е да откажат официално предложеното работно място и след това да продължат да получават социални помощи, докато работят "на черно".

Собствено обучение вместо готови кадри

Пламен Цонев, чиято компания "Пролет" ЕООД е най-голямото предприятие за производство на дамски чанти и кожени аксесоари в България, сподели нов подход за справяне с проблема. "Ние вече не искаме да наемаме "обучени" кадри, а предпочитаме да ги обучаваме сами", каза Цонев, като добави, че в момента в компанията LP PROJECT работят осем или девет студенти.

LP PROJECT е технологична компания със седалище в Димитровград, която произвежда роботизирани машини за кожарската индустрия. Тяхната продукция се използва от световноизвестни модни брандове. Автоматизация и роботизация При липсата на кадри един от изходите за бизнеса е автоматизацията и роботизацията, потвърди Цонев. Той обаче отбеляза, че в кожарската индустрия това е един от най-трудните процеси и се случва много бавно. Според индустриални експерти, около 30% от персонала в производствените предприятия би могъл да бъде намален с помощта на новите технологии, които LP PROJECT и други подобни компании разработват.

Проблемът с бързите кредити

Изключително остър е проблемът с бързите кредити, които според Цонев са превърнали голяма част от населението в лоши кредитополучатели, "като се възползват от ниската финансова грамотност на някои прослойки на населението". "Бързите кредити извадиха от кредитния пазар, според мен, около 500 000 до 1 милион човека. Направиха ги лоши кредитополучатели", смята предприемачът. "Проблемът е огромен и продължава нататък по веригата. Тези хора не могат и не желаят да работят с компаниите, които са изцяло на светло, защото ние плащаме само по банков път."

Разминаване в IT сектора

Особено ярко е разминаването между заплатите и уменията в IT сектора, където месечните възнаграждения достигат до 20 000 лева нето, според данни на DEV.BG от края на 2024 г. За сравнение, средната месечна заплата в България за същия период е около 2 400 лева. Според Пламен Цонев този дисбаланс създава изкривяване на пазара и нереалистични очаквания сред младите хора, което допълнително задълбочава проблемите в другите сектори на икономиката.

Източник: bloombergtv.bg