МОН предлага първият учебен срок продължава до междусрочната ваканция
Секция: БЪЛГАРИЯ
15 Май 2025 12:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
МОН предлага първият учебен срок продължава до междусрочната ваканция

/КРОСС/ Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, предлага МОН в проект за промяна в Наредбата за организацията на дейностите в училищното образование. По този начин ваканцията ще бъде в началото или в края на работна седмица и така ще се осигури по-ползотворна почивка на учениците и педагогическите специалисти.

В момента първият срок е с фиксирана продължителност - 18 учебни седмици, а в спортните училища 20 учебни седмици. Предложението на МОН е да бъде между 17 и 18 учебни седмици, а в спортните училища - между 19 и 20 учебни седмици. Това ще позволи много по-голяма гъвкавост при разпределянето на учебните и неучебните дни. Заради сега действащото нормативното изискване в предишни учебни години за междусрочна ваканция беше определян ден в средата на работната седмица. Това ограничаваше възможността за ползотворна почивка на учениците, накъсваше работата на педагогическите специалисти и създаваше напрежение в системата на образованието.

С проекта на Наредба МОН предлага и други промени, които ще улеснят ученици и родители по отношение на кандидатстване в математически паралелки в V клас. Ще се предоставя възможност началникът на съответното Регионално управление на образоването да предлага повече паралелки след съгласуване с министъра на образованието и науката по предложение на директора на училището. Това ще става при наличие на материално-техническа база и обезпеченост на обучението с педагогически специалисти. По този начин ще се премахне необходимостта приемът да се съобразява с броя на учениците, завършващи началния етап на образование и ще бъдат удовлетворени в по-голяма степен желанията на родители и ученици да се обучават в паралелки, в които да придобият компетентности в областта на математиката.

Също така семействата ще имат пряк и бърз достъп до информация за етапите на класиране, за съответните минимални и максимални балове по училища, което ще намали административната тежест в системата и в същото време ще осигури достъп на всеки ученик до училище, съобразено с интересите му.

От вчера до 13 юни 2025 г. предложените промени са публикувани за обществено обсъждане.