Българският патриарх ще отслужи чин за обновлението на храм “Св. Вмчк Мина” в Слатина след дълго прекъсване тази неделя
Секция: Православие
16 Май 2025 14:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българският патриарх ще отслужи чин за обновлението на храм “Св. Вмчк Мина” в Слатина след дълго прекъсване тази неделя Уникалният храм - паметник на културата, който съхранява мощи на светеца, ще бъде открит след ремонт и реставрация тази неделя, 18 май

/КРОСС/ На 18 май 2025 г., неделя, от 09:00 часа със Света литургия, отслужена от Негово Светейшество Даниил, Патриарх Български и митрополит Софийски, ще бъде отпразнувано обновяването на храма "Св. Вмчк Мина" в район "Слатина", който дълги години беше затворен за миряните, а през последните две години бе ремонтиран със средства от дарители.

18.05.2025 г. от 09:00 часа, храм „Св. Вмчк Мина" на ул. „Гео Милев" №73

След 10-годишно прекъсване храмът "Св. Вмчк Мина" бе отворен за първи път за литургия на храмовия му празник на 11 ноември 2021 г. Тогава църковното настоятелство, районната администрация и граждани създадоха организация за набиране на средства за възстановяването на храма, който е паметник на културата и съхранява мощи на Свети Великомъченик Мина. 

Сега храмът е почти напълно възстановен и ще бъде отворен за молитви и служения, които ще се извършват от протойерей Андон Софиин.

Основният ремонт и реставрацията на този паметник на културата са осъществени със значително дарение от проф. дтн инж. Цоло Вутов като част от благотворителната програма "Българските добродетели" и от повече от хиляда всеотдайни вярващи. Работата по проектиране и строителство е извършена безвъзмездно от ангажираните екипи и от граждани на район Слатина.

Повече за старинния храм „Св. Вмчк Мина":

Една от теориите е, че в миналото на мястото на храма е имало манастир от 265 г., известен в народното и църковното предание като най-стария в България. Втората теория е, че манастирът може да е бил на мястото на сегашната църква "Света Троица" на ул. "Манастирска", на 500 метра от храм "Св. Вмчк Мина", а третата - че двете църкви може да са били част от общ манастирски комплекс. 

Твърди се, че тук е идвал Св. Атанасий Велики, Патриарх Александрийски, във връзка със Сердикийския църковен събор през 343 г. Заседанията на събора се състояли от ноември 343 г. до февруари 344 г. в присъствието на 341 делегати, сред които и Протоген Сердикийски.

През 1955 г. църквата, която представлява еднокорабен храм, е обявена за паметник на културата, автентичен и единствен възрожденски храм, запазен преди Освобождението на територията на София. През 1989 г. е обявена и за архитектурно-художествен паметник на културата. Някои от иконите в нея датират от 1772 година.