Отлично представяне и 4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия
Секция: Наука
16 Май 2025 15:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отлично представяне и 4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

/КРОСС/ Един сребърен и три бронзови медала спечелиха българските участници на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бело Оризонте, Бразилия. Нашият отбор бе съставен от учениците, заели първите четири места на Националната олимпиада по химия и опазване на околната среда.

Те се справиха отлично в конкуренцията на 188 състезатели от 40 държави и заслужено и четиримата се върнаха с медали. Сребърният медал спечели Никола Нинков от XI клас в Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски". Бронзовите отличия завоюваха също ученици от СМГ - Дамян Иванов от X клас и дванадесетолкасниците Мира Дулевска и Виктор Ангелов. Ръководители на българските химици са доц. Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски"

Менделеевата олимпиада е сред най-престижните турнири по химия в света и се провежда от 1992 г, а първото участие на България е през 2004 г.

Състезателната програма включва два теоретични кръга и един практически. На първия участниците решават 8 задачи (80 точки) от различни области на химията. На втория теоретичен кръг те работят върху материал, структуриран в 5 отделни области на химията - Неорганична химия, Аналитична химия, Физикохимия, Органична химия, и Химия на живота и полимери. За всяка от тези области са дадени по 3 задачи. Всеки участник си избира задача от съответната област. Оценява се по една задача от област (най-пълно решената). На този кръг всеки участник може да получи максимум 75 точки. Третият кръг е практически и носи максимум 75 точки. Продължителността на всеки кръг е 5 часа, максималната оценка е 230 т.

Заедно с медалите от тази година активът на България на Международната Менделеева олимпиада по химия е 2 златни, 16 сребърни и 28 бронзови медала.