Изпращаме месец май с валежи, гръмотевици и градушки
Секция: БЪЛГАРИЯ
19 Май 2025 08:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изпращаме месец май с валежи, гръмотевици и градушки

/КРОСС/ В следващите около 10 дни до края на месеца времето ще е с висока степен на неустойчивост от пролетно-летен характер. Температурите ще са без резки аномалии около сезонните нива. Обстановката - гръмотевична, с локални поройни валежи и градушки.

В понеделник ще е слънчево. В часовете следобед и вечерта в Северна и Западна България преминаващ студен фронт ще се усили вятърът, ще има и кратки и ограничени по обхват валежи, временно по-интензивни и с гръмотевици в Северозападна България.

Във вторник ще остане ветровито, но слънчево, с временни заоблачавания и изолирани превалявания. В сряда и четвъртък сутрин ще е свежо и слънчево, докато следобед в северните и западните райони ще се развиват гръмотевични процеси с кратки поройни дъждове и риск от градушка.

Облачността ще остане динамична и в петък и събота (24 май). Ще има превалявания следобед и привечер в западната половина на страната, но ще са кратки, локални, най-вече около планините и по поречието на Дунав.

Дневните температури през първата половина на седмицата ще са в интервала между 20 и 25-26 градуса. В дните около 24 май - по-високи - от 25 до 30 градуса.

В периода 25-31 май страната ни ще попадне под фронтовете на циклон. Валежите ще са интензивни и напоителни, в самия край на месеца - в някои райони с по-бурна гръмотевична активност и градушка.

Дневните температури към 26-27 май ще се понижат - по-осезаемо в западната половина на страната, където сутрин термометрите ще показват под 10 градуса, а през деня - около 15.

Каква е прогнозата за вашия регион може да видите ТУК