Министър Георгиев: Пострадалите от домашно насилие се нуждаят от качествена правна помощ
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Май 2025 18:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Георгиев: Пострадалите от домашно насилие се нуждаят от качествена правна помощ Над 7500 жертви са получили подкрепа от Фондация „П.У.Л.С.

/КРОСС/ „Над 7500 души, пострадали при конфликти и насилие, са получили подкрепа от фондация „П.У.Л.С.", която предоставя кризисно настаняване и експертна помощ в Перник и Югозападна България. Това е изключителен резултат, който е възможен благодарение на професионалния екип на фондацията и на изградения във времето механизъм за взаимодействие с местната власт и държавните институции на място". С тези думи министърът на правосъдието Георги Георгиев се обърна към представителите на институциите, включени в Регионален координационен механизъм за сътрудничество при случаи на домашно насилие в Перник.

Той взе участие днес в събитието на Фондация П.У.Л.С., на което бе обявен анализът от ефекта на този координационен механизъм и посети кризисния център на фондацията в Перник, в който вече 26 г. психолози, социални работници и юристи оказва помощ и подкрепа на пострадали от насилие.

Във форума участваха още кметът на града Станислав Владимиров, областният управител Людмил Веселинов, председателят на Общинския съвет - Перник Денислав Захариев, председателят на Националното бюро за правна помощ Наталия Илиева и представители на МВР, на съдебната власт, на социалните и здравни служби.
Перник е от първите градове в страната, в който институциите и неправителствените организации се обединиха и подписаха Споразумение за партньорство за защита и подкрепа на пострадали от домашно насилие през 2016 г.

„Трябва да отличим ролята на град Перник като пионер в областта на изключително важни социални услуги, които предоставя Фондация „П.У.Л.С." повече от четвърт век. Над 450 човека всяка година получават подкрепа от екип от психолози, социални работници, лекари, учители и полицаи", каза Георгиев. И допълни: „Става дума за човешки права и неприкосновеното право на живот и опазването му включително и в семейна среда. Когато е налице системност, домашно насилие, тормоз на друго човешко същество, тогава заедно държава, институции, неправителствен сектор трябва да са ръка за ръка не само в дни като днешния, а и всеки ден на терен".

Георги Георгиев апелира към пострадалите да търсят качествена адвокатска помощ, за да получат адекватна защита. Анализ на практиката на съда по дела за домашно насилие е показал, че основна причина за прекратяване на производствата е нередовност на молбата за защита. За това Министерството на правосъдието заедно с Националното бюрото за правна помощ и адвокатската колегия в града предвиждат обучение на юристите, подготвящи такива молби. Защото ако веднъж е получил отказ, гражданинът трудно ще повярва във възможността да бъде защитен, подчерта правосъдният министър. Той призова и лечебните заведения да сътрудничат, като предоставят информация и дискретно насочват пострадалите къде могат да потърсят правна помощ при нужда.

За м.г. над 40 000 души са получили правна помощ от Националното бюро по различните направления - не само за домашно насилие, но и по имуществени и др. спорове.

Д-р Благородна Макева представи данните от анализа. Те показват, че за първото четиримесечие на т.г. за област Перник има 31 издадени заповеди за защита. 30 са регистрираните от полицията престъпления, извършени в условия на домашно насилие, като приблизително 70 % от тях са за нанесени телесни повреди.