Жан-Мишел Льолини измина 4500 км с велосипед в подкрепа на донорството на органи, пристига в Русе на 22 май 2025 г.
Секция: Здраве
21 Май 2025 22:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Жан-Мишел Льолини измина 4500 км с велосипед в подкрепа на донорството на органи, пристига в Русе на 22 май 2025 г.

/КРОСС/ Жан-Мишел ще пристигне в Русе на 22 май 2025 г около 13:00-14:00 ч. пред ,,Паметника на Свободата'' (пл. ,,Свобода'') и ще разкаже за своята кауза.

Жан-Мишел Льолини, 65-годишен французин, живеещ с трансплантирано сърце от 35 години, ще пристигне в Русе на 22 май 2025 г. като част от своето вдъхновяващо пътешествие с велосипед през Европа. На 23 май той ще продължи от Русе през Тутракан към Силистра и Румъния, за да завърши своя впечатляващ маршрут от над 4500 км от Saint-Brevin-les-Pins, Франция, до Констанца, Румъния.

В Русе Жан-Мишел ще бъде посрещнат от представители на Изпълнителна агенция „Медицински надзор", Българския Червен кръст - Русе и Регионалната здравна инспекция, които подкрепят неговата мисия за популяризиране на донорството на органи.

На 12 април 2025 г. Жан-Мишел започна това пътуване с цел да повиши осведомеността за значението на донорството на органи в Европа. Благодарение на сърдечна трансплантация през 1990 г. в болница „Питие Салпетриер", той води пълноценен живот - работи като фотограф и журналист, отглежда деца и активно практикува спортове като колоездене, бягане, алпинизъм и ски. „Спортът ми помогна да се справя със страничните ефекти от лечението и да приема трансплантирания орган", споделя той.

През 2024 г. той прекосява Португалия с велосипед за „Европейските игри за трансплантирани" в Лисабон, през 2023 г. извървява 1200 км в Япония, а през 2018 г. преминава самостоятелно Пиренеите. През 1997 г., заедно с четирима други трансплантирани със сърце, изкачва Монблан.

Във Франция годишно се извършват между 5000 - 6000 трансплантации, но над 21 000 души очакват орган, а около 1000 умират, без да го получат. „Всеки донор може да спаси до шест живота. Важно е да обсъдим желанието си със семейството", подчертава Жан-Мишел.

Контактът с Жан-Мишел и информацията за неговата вдъхновяваща кауза и обиколка бяха осъществени благодарение на двама българи с трансплантирани органи - Георги Пеев, трансплантиран със сърце и бъбрек, който с ентусиазъм подкрепя мисията за популяризиране на донорството, и Борислав Игнатов, който живее във Франция. Историята на Жан-Мишел вдъхновява и дава надежда, а посещението му в Русе на 22 май и пътуването през Тутракан към Силистра на 23 май предоставят уникална възможност да се разкаже за каузата, която той защитава с всеки изминат километър.

 

Източник: ИАМН