Европейска седмица за борба с рака: Време е за информираност, превенция и достъп до иновативно лечение
Секция: Здраве
27 Май 2025 19:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Европейска седмица за борба с рака: Време е за информираност, превенция и достъп до иновативно лечение

/КРОСС/ Всяка година от 25 до 31 май Европа отбелязва Европейската седмица за борба с рака - инициатива насочена към повишаване на информираността относно онкологичните заболявания, значението на ранната диагностика, превенцията и необходимостта от равнопоставен достъп до съвременно лечение. 

Онкологичните заболявания остават сред водещите причини за смъртност в България. Страната ни е една от двете в Европейския съюз, в които смъртността от рак се е увеличила през последното десетилетие - при положение че в останалите държави от ЕС тя бележи спад. Тази тревожна тенденция подчертава необходимостта от спешни и координирани усилия за подобряване ранното откриване, профилактика и достъп до ефективно лечение. 

Европейската седмица съвпада и с едно от значимите световни събития в сферата на онкологията - Годишната среща на Американското дружество по клинична онкология (ASCO), която ще се проведе от 30 май до 3 юни 2025 г. На този форум американската компания Merck & Co., Inc. (оперираща извън САЩ и Канада под името MSD) ще представи нови подходи за лечение и научни постижения при над 25 вида рак.   

„В MSD сме силно ангажирани с каузата за по-добро бъдеще без рак - чрез иновации, партньорства и клинични изследвания, които водят до реална промяна в живота на пациентите. Скринингът е един от най-ефективните инструменти за ранно откриване на онкологични заболявания и трябва да бъде достъпен за всеки. Но достъпът е само първата крачка - оттам нататък е наша лична отговорност да не отлагаме прегледите, да се грижим за себе си и да не се страхуваме от диагнозата. Защото знанието не ни отнема сигурността - то ни я дава. То е нашият шанс, нашето оръжие, с което можем да се изправим подготвени и да победим," коментира Милена Органджиева (Костова), управляващ директор на фармацевтичната компания MSD за България, Северна Македония, Косово и Албания.

Американската биофармaцевтична компания Merck & Co., Inc., със седалище в Рауей, Ню Джърси, САЩ, е една от най-старите и утвърдени в света фармацевтични компании, с над 130-годишна история. Оперираща в Европа под името MSD, компанията е посветена на научни изследвания и създаване на иновативни терапии в ключови здравни области като онкология, ваксинопрофилактика и инфекциозни заболявания. В България компанията присъства повече от 30 години, като през 2024 година оглави пазара на лекарства, отпускани по лекарско предписание.

Значение на диагнозата, индивидуализираното лечение и ваксинопрофилактиката

Според данни на Световната здравна организация (СЗО), между 30% и 50% от случаите на рак могат да бъдат предотвратени чрез избягване на рискови фактори и прилагане на съществуващи стратегии за превенция. Тежестта на рака може да бъде намалена и чрез ранно откриване и подходящо лечение и грижи за пациентите, които развиват рак. Всеки тип рак изисква различен терапевтичен подход - хирургия, лъчетерапия или системна терапия като химиотерапия, таргетни и имунотерапии. Подборът на лечение и неговото изпълнение в определен времеви период повишават ефективността и дават по-добри шансове за постигане на ремисия.

Наред с лечението, ваксинопрофилактиката е съществен елемент от превенцията. Към момента има две одобрени ваксини, които предотвратяват развитие на някои видове рак: HPV ваксина, която предпазва от определени ракови и други заболявания, и HBV ваксина, която защитава от хронични чернодробни инфекции, които могат да доведат до рак на черния дроб.

Имунотерапиите - нова ера в онкологията

Имуноонкологичните терапии революционизират лечението на рак. Те активират имунната система на организма да разпознава и атакува туморните клетки, като при някои диагнози резултатите са впечатляващи. Имунотерапиите вече се използват успешно при недребноклетъчен рак на белия дроб, меланом, рак на бъбрека и други локализации и предлагат реална възможност за дългосрочна ремисия и удължаване на живота.

„Имунотерапията променя не само клиничната прогноза, но и надеждите на пациентите. Вече имаме нови възможности за дългосрочна ремисия и по-добро качество на живот. Екипът на MSD работи усилено, за да откриваме още по-ефективни решения - както чрез глобални научни усилия, така и чрез клинични проучвания, които провеждаме и в България. В момента страната ни е домакин на около 20 клинични проучвания във втора и трета фаза, като близо 70% от тях са в областта на онкологията - отражение на стратегическия приоритет, който тази терапевтична област има за компанията," споделя д-р Свилен Пенев, директор „Онкология" в MSD България.

Скоростта на иновациите в онкологията е безпрецедентна, а Европа е водеща сила в изследванията и разработването на нови терапии, но за да се гарантира достъп на пациентите до тези постижения, са необходими устойчиви системни решения и политическа подкрепа.

Въпреки напредъка в научните изследвания и терапевтичните възможности, пациентите в различни европейски страни продължават да имат неравен достъп до нови онкологични терапии. Според последния доклад на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (EFPIA) от май 2025 г., пациентите в Германия чакат средно 128 дни за достъп до нови лекарства, докато в България, въпреки значителния напредък през последните години и достигане на достъп на и над средноеврпопейско ниво, се наблюдава съществено забавяне. Предимно поради административни причини, включващи както изискването новото лекарство да е реимбурсирано в поне 5 от 17 определени държави, така и други ограничения - като фиксирания график за актуализация на Позитивния лекарствен списък само веднъж годишно. Това означава, че дори при положително решение, ако то не е финализирано до декември месец на текущата година, реимбурсацията се отлага с още една година. В последствие и актуализирането на фармако-терапевтичните ръководства може да доведе до дoпълнително забавяне.

„Когато става дума за онкологични заболявания, времето е решаващ фактор. Затова е важно всички заинтересовани страни - здравни институции, научната общност, индустрията и пациентските организации - да работим в партньорство за осигуряване на навременен и равнопоставен достъп до иновативно лечение. Нашата мисия е да подкрепяме усилията за подобряване на системата в полза на пациентите," коментира доктор Христо Христов, ръководител "Достъп до пазара" на MSD за България, Северна Македония, Косово и Албания.

Борбата с рака започва с информираност, доверие в медицината и лична отговорност. Всяко навременно действие - профилактичен преглед, ваксинация, консултация с лекар - може да се окаже най-важната стъпка в правилната посока.

Не се страхувай - прегледай се, защото навременното действие може да спаси живот.