За бандите на „локалите“
Секция: Коментари
28 Май 2025 06:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
За бандите на „локалите“ Коментар на Неделчо Стойчев – бивш ректор на Академията на МВР

/КРОСС/ Така наречените локали имитират гангстерско поведение, тъй като реалният им социален статус не съответства на този на истинските престъпници", заяви снощи в студиото на „Денят на живо" бившият ректор на Академията на МВР и криминален психолог доц. Неделчо Стойчев.

Той призова МВР и прокуратурата да прилагат системни, а не безпрецедентни мерки, тъй като не става въпрос за единичен случай на напрежение, предизвикано от група хора или отделни личности.

„Свидетели сме на крайния резултат от процес, който се развива от дълго време", подчерта Стойчев.

Той даде пример с малолетни крадци, извършващи грабежи, и отбеляза, че „локалите" не са аутсайдери, а често младежи от заможни семейства.

„При тях проблемът не е липсата на ресурси, а по-скоро нуждата от изява и неадекватно себеутвърждаване в обществото. Те търсят начини да се валидират", обясни той.

МВР препоръчва: Ако ви нападнат „локали", заговорете ги

По думите му, органите на реда трябва бързо да влязат в час и да прилагат законовите изисквания спрямо тези младежи.

„Семейството играе ключова роля във формирането на подрастващите. В случая с локалите най-вероятно става дума за липса на любов и внимание от страна на родителите. Много често тези родители са абдикирали от задълженията си да поставят изисквания и граници пред децата си", заключи доц. Стойчев.