Малки и средни предприятия за първи път ще кандидатстват за финансиране по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Северна Македония
Секция: ИКОНОМИКА
28 Май 2025 16:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Малки и средни предприятия за първи път ще кандидатстват за финансиране по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Северна Македония

/КРОСС/ „78% от средствата по Програма ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България - Северна Македония 2021-2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, са договорени, което означава, че над 21 млн. евро са на разположение на бенефициентите. За оставащите 5 млн. евро предстои да бъде отворена и последната покана, с което ще бъде постигнато пълно договаряне на ресурсите по програмата", заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Юра Витанова при откриването на Петото заседание на Комитета за наблюдение на програмата България - Северна Македония.
През тази година за първи път по Интегрираната териториална стратегия на програмата се обявява покана за кандидатстване към местните микро, малки и средни предприятия с цел подкрепа на технологичната модернизация, която да допринесе за по-екологичен, дигитален и конкурентоспособен бизнес. Предвижда се в рамките на поканата да се финансират дейности за доставки на ново оборудване, което ще допринесе за по-зелен, по-дигитализиран и по-конкурентоспособен бизнес. Освен това ще се стимулира придобиването на нови знания и умения, както и разработването на иновативни продукти и подобрен достъп до нови пазари чрез маркетинг, предприемачество и международно сътрудничество. Общностите от трансграничния регион сами приоритизират и определят инвестициите, които отговарят на нуждите им като иновации и конкурентоспособност в региона чрез подобряване на мобилността и свързаността, трансгранични туристически продукти и укрепване на сътрудничеството. Поканата с общ бюджет от 4 990 345 евро ще бъде публикувана в началото на юни тази година.

Финансирането по поканата е насочено към микро, малки и средни предприятия. Допустими са кандидати, регистрирани и работещи в трансграничния регион на България и Северна Македония. В България това са областите: Благоевград, Кюстендил, Разлог, Невестино, Дупница, Кресна, Петрич, Струмяни, Сандански, Гоце Делчев, Белица, Якоруда. В обхвата на програмата в Северна Македония се включват: Делчево, Гевгелия, Богданци, Крива Паланка, Старо Нагоричане, Василево, Струмица, Берово, Щип, Пробищип, Македонска Каменица и Карбинци.

За да се гарантира пълно усвояване на средствата по програмата, бе гласувано предложение за до 15-процентно наддоговаряне на ресурса. Тази мярка ще осигури възможност за по-голяма гъвкавост в управлението и ще позволи финансирането на качествени проекти, за които не са достигнали средства.

По време на заседанието бе отбелязан и напредъкът по стратегическия проект за изграждане на нов граничен контролно-пропускателен пункт Струмяни - Берово между България и Република Северна Македония. Отчетено бе, че изпълнителите работят по проекта с внимание към екологичното законодателство, като поддържат отлична комуникация с институциите, включително Агенция „Пътна инфраструктура", от които зависи успешното реализиране на този дългоочакван път. Проектът трябва да бъде завършен до края на 2029 г.

Участниците в заседанието отчетоха още, че одобрените проекти и предстоящите инициативи по Програма ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България - Северна Македония ще надградят досегашните успехи за трети програмен период, след като в предходните два изпълнението на програмата достигна усвояемост от 97-98% и утвърди трансграничния регион като пример за успешно сътрудничество и устойчиво развитие.