Българско училище за реставрация и занаяти привлече вниманието на световни дизайнери, публични фигури и политическия елит
Секция: ЛЮБОПИТНО
29 Май 2025 11:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българско училище за реставрация и занаяти привлече вниманието на световни дизайнери, публични фигури и политическия елит Гости на събитието бяха Кристиан Лубутен, дизайнер и член на настоятелството на World Monuments Fund, Мишел Шариер и Жозеф Ашкар - декоратори и основни двигатели на реставрацията на Hôtel de la Marine и Алън Сангинес-Краус, предприемач и собственик на замъка Килуа в Ирландия

/КРОСС/ На 23 май 2025, в навечерието на важния български празник, Фондация Новетус оповести своето обществено присъствие като събра дългогодишни партньори, клиенти и широката общественост на събитие във Френския културен институт под надслов: "Световният опит в опазването на паметници на културата". Събитието бе открито от Негово Превъзходителство г-н Жоел Мейер, посланик на Франция в България и кмета на Столична община, г-н Васил Терзиев, които заедно отбелязаха огромната нужда от подобни инициативи за опазването и популяризирането на културното наследство в България. Специални гости и участници в дискусията бяха г-н Кристиан Лубутен, дизайнер и член на настоятелството на World Monuments Fund, господата Мишел Шариер и Жозеф Ашкар - декоратори и основни двигатели на реставрацията на Hôtel de la Marine и превръщането му в един от най-посещаваните нови музеи в Париж, както и г-н Алън Сангинес-Краус, предприемач и собственик на замъка Килуа в Ирландия.  Събитието бе добре посетено и получи широк обществен интерес. 

Мисията на фондация NOVETUS е да бъде обучено ново поколение млади артисти и занаятчии от България и чужбина, по високите стандарти на Борис Делчев и неговия екип - съчетавайки традиционни техники и съвременен подход. Това е начинът да се съхранят изчезващи изкуства и занаяти и да се подготвят кадри за бъдещи проекти. В отговор на новите предизвикателства в сферата на световното културно наследство  Борис Делчев купува историческата сграда на училището в село Рельово, близо до София, и през изминалата година започва нейната реставрация, която се надява да завърши през следващите 18 месеца.

България е страна с дълги традиции в областта на художествените занаяти, които обаче не винаги успяват да оцелеят сред превратностите на времето. Свързаността с Европа и близкия изток, миграцията на идеи и техники, интернационалността на процесите по създаване на художествени артефакти са част от една история, която следва да бъде продължена, опазвана и развивана. Емулсията между съвременното изкуство, съвременния дизайн и творческите занаяти може и трябва да продължи да се развива, защото само така могат да се откриват нови хоризонти и да се задълбочи осмислянето на средата, която обитаваме. Настоящите учебни програми често са прекалено абстрактни и теоретични, като липсва възможност за практическа работа - най-вече поради недостиг на опитни професионалисти, които да преподават. Така се ражда идеята за създаване на съвременна ренесансова bottega - място, където млади таланти да учат и работят рамо до рамо с утвърдени майстори от екипа на Борис Делчев и водещи експерти от цял свят. В подкрепа на своята мисия той създава и фондация с името NOVETUS - вдъхновено от латинските думи за „ново" и „старо" и като личен принос към каузата дарява сградата на училището в село Рельово.

*

За Борис Делчев

Преди тридесет години художникът Борис Делчев основава своето арт студио, вдъхновен от Париж. С течение на времето събира около себе си екип от талантливи източноевропейски и френски артисти, с които изпълнява мащабни декорационни и реставрационни проекти в Париж, Ню Йорк, Лондон и на много други места по света. Неговата отдаденост на съвършенството и визията му за художествено майсторство му носят признание в международните артистични среди. Борис Делчев има впечатляващо портфолио от клиенти, сред които са Guerrand-Hermès, Christian Louboutin, Thierry Mugler, India Mahdavi, Philippe Starck и много други.

*

За училището

Сградата на училището е построена през 1922 г. с усилията и участието на всички жители на селото и е функционирала до 1985 г. В съзнание за историческия аспект, уважение към старата сграда и опит в много реставрационни техники, се създава специализиран екип за нейното възстановяване. В плана за реставрация и модернизация на сградата е включено изграждането на първото по рода си високо ателие за изпълнението на проекти с голям мащаб, както и ателиета за живопис и рисуване, скулптура и керамика, поливалентно ателие за изработване на модели и макети, архив и зала за мостри, библиотека, материалотека, дърводелска работилница и много други. Предвидени са и универсални помещения за различни уъркшопи, включително и за перформативни изкуства и танц.

Събитието "Световният опит в опазването на паметници на културата" се реализира с подкрепата на Посолството на Франция в България и Френския културен институт.