Гл. комисар Александър Джартов: До няколко седмици системата BG-ALERT трябва да функционира изцяло
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Май 2025 08:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Гл. комисар Александър Джартов: До няколко седмици системата BG-ALERT трябва да функционира изцяло

/КРОСС/ От гледна точка на това какво представлява като технология системата BG-ALERT съм доволен от нейното функциониране, и като софтуер с възможностите, които ни дава да предупредим много хора. Към момента не съществува друг канал, с който да достигнем толкова бързо до толкова много хора - това каза в студиото на "Денят започва" гл. комисар Александър Джартов - директор на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението".

Като всяко ново нещо изисква време самите институции да свикнат с него, начина по който работи и каква е концепцията зад тази система и гражданите да възприемат BG-ALERT като достоверен източник на предупреждение. Според Джартов, до няколко седмици системата трябва да започне да функционира изцяло:

"Обученията, които проведохме с областните управители и техните заместници беше изключително полезно. Всички областни управители преминаха обучението, 29 заместник-областни управители бяха също обучени. Обратната връзка, която получаваме от тях е много добра. В повечето случаи системата звучи като нещо изключително абстрактно, а всъщност е прагматичен инструмент."

Следващата седмица отново ще има организирано обучение за работа със системата BG-ALERT. Освен това, 7 специалисти от НИМХ също са преминали това обучение.

"Системата ще се включва тогава, когато се прецени, че е необходимо да се използва. Например, при нас произшествията са около 50 000 на година и не е необходимо системата да се задейства около 50 хиляди пъти в рамките на годината. Трябва да се прецени от контекста на всяко бедствие дали е необходимо да се използва или не", поясни гл. комисар Джартов.

Затова се преминават тези обучения, за да могат да знаят съответните институции кога и при какви условия биха могли да използват системата и кога има добавена стойност от нея.

"Границата между ефективното предупреждение и създаването на паника е изключително тънка. От гледна точка на самото създаване и разпространение на съобщението, най-вече разпространението, времето за което се случва това нещо е изключително кратко - от секунди до няколко минути. Същевременно да се достигне до решението, дали да се използва системата или не, е изключително сложно. Когато се случват такива събития, информацията в първоначалните минути и часове е изключително оскъдна и противоречива. Т.е. взимането на решение е предизвикателство какви мерки да се предприемат за предупреждение на населението", обясни той.

По думите му, BG-ALERT е един от каналите, защото може да се използват и радио, телевизия или сирени. Възможностите да се достигне до гражданите са няколко, но това зависи от информацията, с която разполагат съответните институции. Със сигурност този процес на обмен на информация между институциите, които разполагат с данни, че се случва, случило се е или предстои да се случи такова събитие, ще бъде подобрен. Изготвени са мерки със съответните дейности, които са включени в плана, който беше предоставен на премиера, и тази информация по-бързо да достига до тези, които взимат решение, уточни главен комисар Александър Джартов.