Пловдивски лекар дава съвети за лечението на загадъчния синдром при деца
Секция: Здраве
29 Май 2025 16:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пловдивски лекар дава съвети за лечението на загадъчния синдром при деца

/КРОСС/ Повтарящи се епизоди на висока температура, възпалено гърло и подути лимфни възли при малки деца - това е сценарий, който често тревожи родителите. Лекари от УМБАЛ Каспела в Пловдив разясняват какво стои зад тези симптоми и кога да се потърси медицинска помощ.

Става дума за PFAPA синдром - най-често срещания синдром на периодична треска в детска възраст. Заболяването се проявява най-често при момчета между 2 и 5 години. Пристъпите обикновено се повтарят на всеки 3 до 8 седмици, продължават между 3 и 7 дни, а между тях децата са в добро общо състояние. Симптомите включват висока температура (над 39°C), възпалено гърло, афтозен стоматит (язви в устната кухина), подути шийни лимфни възли, а понякога и коремна болка, главоболие или ставни болки.

„PFAPA често се бърка с бактериални инфекции и това води до излишна употреба на антибиотици," обяснява д-р Мохамед Диба от УМБАЛ Каспела.

„Важно е родителите да знаят, че това е авто-възпалителен синдром, свързан с нарушение в регулацията на имунната система. В повечето случаи състоянието отшумява с времето - обикновено до пубертета - и не води до трайни увреждания.", пояснява още специалистът по „Уши, нос и гърло".

Причината за PFAPA не е напълно изяснена, но се предполага, че е свързана с вроден дисбаланс в имунната система, при който се отделя завишено количество интерлевкин-1-бета (IL-1β) по време на пристъпите. Няма специфичен лабораторен тест за синдрома - диагнозата се поставя клинично, чрез изключване на други заболявания, при липса на доказани бактериални или вирусни инфекции. Характерен белег е доброто общо състояние на детето между пристъпите, нормалният растеж и бързото повлияване от кортикостероиди.

Лечението обикновено включва еднократна доза кортикостероиди, която може да прекъсне пристъпа за часове. При деца с чести рецидиви или тежко протичане, засягащо качеството на живот, може да се обсъди тонзилектомия (премахване на сливиците), която е показана в избрани случаи и дава трайно облекчение на симптомите.

PFAPA не е животозастрашаващо заболяване, но може да бъде причина за тревога при семействата. Специалистите подчертават, че при повтарящи се епизоди на висока температура, особено когато липсват доказателства за инфекция, е важно да се потърси консултация с лекар, за да се постави точна диагноза и да се избегне ненужната употреба на антибиотици.