Валентин Мундров пред АИКБ: Квалифицираният електронен подпис става задължителен в държавните администрации
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Май 2025 15:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Валентин Мундров пред АИКБ: Квалифицираният електронен подпис става задължителен в държавните администрации

/КРОСС/ Министърът на електронното управление Валентин Мундров ще разпореди задължително ползване на квалифициран електронен подпис (КЕП) от длъжностните лица в държавните администрации. Това стана ясно по време на среща с Националния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

По думите на министър Мундров целта на този акт е повишаване киберустойчивостта на информационните системи в държавните администрации и защита на информацията. „В момента повечето системи са изложени на по-голям риск от компрометиране и т.нар. двуфакторна идентификация дава допълнителни гаранции за киберзащита. Други ползи от задължителното въвеждане на квалифициран електронен подпис са проследимост на подписаните документи, с което се намалява риска от злоупотреби и се гарантира сигурна и надеждна електронна идентификация на длъжностните лица в администрациите при работа с автоматизирани информационни системи, в т. ч. системи, свързани с предоставяне на електронни административни услуги, системи за електронен документооборот, регистри и др.", обясни Валентин Мундров.

Представителите на АИКБ подкрепиха мярката, като се съгласиха с ползите от ползването на квалифициран електронен подпис - ограничаване липсата на проследимост и отговорност, както и прекратяване на нелоялните практики, които пречат на бизнеса и отнемат ресурс.

Министърът на електронното управление заяви, че основен приоритет на правителството е намаляването на бюрократичната и регулаторна тежест при предоставянето на административни услуги и информира Националния съвет на АИКБ с още една мярка в тази насока, а именно премахването на необходимостта от предоставянето на хартиен носител при издаване на болнични листове.

Друга тема, която бе дискутирана по време на срещата бе и разработената от МЕУ платформа за производство и издаване на разрешения за пребиваване и работа, която улеснява подаването на документи и наемането на чуждестранни работници у нас.

„Взаимодействието между държавата и бизнеса играе централна роля в процеса на намаляване на бюрократичната и регулаторна тежест, както и в усилията за дигитализация на публичния сектор. Подобряването на административните услуги е немислимо без активното участие на работодателските организации, затова изразявам своята готовност за периодичност на срещите ни и открит диалог с вас", заключи министърът на електронното управление Валентин Мундров пред Националния съвет на АИКБ.