Министър Станков: Ускоряването на ключовите инфраструктурни проекти в страната е сред основните ни задачи
Секция: ИКОНОМИКА
29 Май 2025 18:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Станков: Ускоряването на ключовите инфраструктурни проекти в страната е сред основните ни задачи В района на с. Микрево край българо-гръцката граница енергийният министър и други официални лица инспектираха напредъка по изграждане на Вертикалния газов коридор

/КРОСС/ Ускоряването на ключовите инфраструктурни проекти в страната е сред основните приоритети на правителството. Днес правим решителна крачка към изпълнението му и аз съм уверен, че ще завършим Вертикалния газов коридор качествено и в срок. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на официална инспекция на напредъка по изграждане на съоръжението, в която участваха и министър-председателят Росен Желязков, министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто, министърът на околната среда и енергетиката на Гърция Ставрос Папаставру, посланици, народни представители и други официални лица. Те посетиха лупинга Кулата-Кресна, чрез който капацитетът на съществуващия газопровод се повишава с 50% - от 2.3 млрд. куб. м. на 3.6 млрд. куб. м. годишно. След завършването и на отсечката Рупча-Ветрино на българо-румънската граница капацитетът на газовия коридор ще бъде повишен със 100%.

Преди инспекцията на място министър-председателят Росен Желязков и министрите Станков, Сиярто и Папаставру разгледаха напредъка по проекта от въздуха.

По думите на министър Станков фактът, че този проект е подкрепен от седем държави - Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова, е ключов за успешната му реализация. При изграждането на коридора водещи български и международни компании създават добавена стойност у нас и това е отлична възможност за развитие и трансфер на технологии, акцентира енергийният министър.   

Първите 15 км. тръби от 48-километровото трасе между Кулата и Кресна вече са положени и заварени, като  почти цялата отсечка е разчистена и подготвена, стана ясно по време на инспекцията.  По-добрата енергийна свързаност между държавите е ключова за осигуряване на разнообразни доставки от надеждни източници - факт, който има водеща роля за жизнения стандарт на населението и конкурентоспособността на икономиката, подчерта още министър Станков. По неговите думи допълнителните приходи, които ще получи България от експлоатация на съоръжението ще влязат в държавния бюджет и по този начин ще бъдат от полза за цялото общество. 

Инициативата за Вертикалния газов коридор цели гарантиране на сигурността и непрекъснатостта на енергийните доставки, осигуряване на достъп до диверсифицирани разнообразни източници за доставка на природен газ както за България, така и за държавите в региона на Югоизточна Европа. Реализацията ще осигури възможност за пренос на нарастващи потоци природен газ в посока от юг на север - от Гърция през България, Румъния, Унгария, Словакия и Молдова с възможност за достигане и до Украйна. Проектът се базира на разширяване на вече съществуваща мрежа, а не изграждане на изцяло нова такава. 

Изграждането на българската част от проекта е разделено на три части - обект "Лупинг от Кулата до Кресна", обект "Преносен газопровод от Пиперево до Перник" и обект "Лупинг от Рупча до Ветрино". По този начин ще бъде повишен капацитетът за пренос на газ от Гърция към България и от България към Румъния.