УНИЦЕФ и НСИ представят “Децата в България: ключови данни и тенденции за 2024 г.”
Секция: БЪЛГАРИЯ
30 Май 2025 12:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
УНИЦЕФ и НСИ представят “Децата в България: ключови данни и тенденции за 2024 г.” Обобщен преглед на демографските, здравните, образователните и социално- икономическите показатели за децата

/КРОСС/ В навечерието на Международния ден на детето, УНИЦЕФ и Националният статистически институт (НСИ) за трета поредна година представят електронната публикация „Децата в България през 2024 г.", която обобщава ключови данни за живота, здравето, образованието и благосъстоянието на децата в страната.

"В Деня на детето празнуваме радостта, потенциала и правата на всяко дете и подчертаваме отново, че трайната промяна започва с данни и доказателства. Партньорството ни с Националния статистически институт е от решаващо значение, защото зад всяка цифра стои дете и само чрез солидни данни и мониторинг можем да гарантираме, че нито едно дете няма да бъде изоставено.", заяви Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България.

По данни на НСИ към 31 декември 2024 г. в България живеят 1 103 110 деца. Публикацията обхваща широк спектър от теми - от раждаемост, смъртност и здравеопазване до достъпа до образование, социално включване, условия на живот и културни дейности. Представени са и данни за децата, водени на отчет в детските педагогически стаи, както и за доходите и разходите на домакинствата с деца.

Сред положителните тенденции се откроява устойчивият спад в детската смъртност - от 7.6‰ през 2014 г. до 4.5‰ през 2024 г. Също така нивото на обхват на имунизациите се е увеличило след 2022 година, като вече над 90% от децата получават задължителните ваксини. 

Въпреки това предизвикателствата пред детското благосъстояние в България остават сериозни. През последните пет години почти няма промяна в броя на децата, водени на отчет в детските педагогически стаи - от 8899 през 2020 г. до 8430 през 2024 г. 

Ситуацията в България намира отражение и в наскоро излезлия глобален Доклад 19 на УНИЦЕФ „Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят", който анализира положението на децата в държавите с най-високи доходи. В доклада България се нарежда на 28-мо място от 36 страни по шест ключови показатели. Отчетено е влошаване в удовлетвореността от живота сред децата в страната, увеличаване на случаите на наднормено тегло и спад в академичните им умения в сравнение с предходния Доклад 16 от 2018г. 

Особено тревожна е и липсата на качествена комуникация между родители и юноши. Само 64% от децата в България заявяват, че разговарят с родителите си поне веднъж седмично - един от най-ниските дялове сред държавите, включени в изследването. За сравнение, в Ирландия този дял е 91%, а в Португалия - 90%. Данните показват ясна връзка между редовното общуване с родителите и общата удовлетвореност на децата от живота.

„Детското благосъстояние не се измерва само с икономически данни, а с това дали децата се чувстват обичани, чути и подкрепени. Докладите ясно показват, че има напредък в някои области, но и че сме изправени пред сериозни предизвикателства. Необходимо е системно усилие - както от институциите, така и от семействата - за да гарантираме, че всяко дете в България расте в сигурна, подкрепяща и развиваща среда", подчерта Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България.

Пълният „Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят" (2025) на Иноченти - Глобалният офис за изследвания и прогнози на УНИЦЕФ - е публикуван на сайта на УНИЦЕФ България тук.

Резюме на Доклад 19 може да намерите тук.

Електронната публикация на НСИ „Децата в България през 2024 г." може да изтеглите от този линк.

 

За УНИЦЕФ

УНИЦЕФ работи на някои от най-трудните места в света, за да достигне до децата в най-неравностойно положение в света. В повече от 190 държави и територии ние работим за всяко дете, навсякъде, за да изградим по-добър свят за всички. 

За повече информация за УНИЦЕФ и неговата работа за децата посетете www.unicef.org/bulgaria

 

Следвайте УНИЦЕФ в X (Twitter), Facebook, Instagram, YouTube, LinkedIn и Tik Tok.