31 май - Световен ден без тютюнопушене
Секция: БЪЛГАРИЯ
31 Май 2025 08:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
31 май - Световен ден без тютюнопушене

/КРОСС/ Всяка година на 31 май Световната здравна организация отбелязва Световния ден без тютюнопушене. Тази година мотото е: „Примамливи продукти. Скрити намерения. Разкриване на опасностите". Темата е свързана с дизайнерските характеристики и стратегиите, които правят никотина и тютюневите изделия привлекателни, включително ароматите, които продължават да примамват децата и младите хора към никотинова зависимост.

По данни на СЗО младите хора използват в по-висок процент електронни цигари спрямо възрастните. В световен мащаб около 37 милиона младежи на възраст 13-15 години използват тютюн.

Национално представително проучване сред ученици на 13-15 години, проведено от Националния център по обществено здраве и анализи през 2023 година, показва, че 26,6% от учениците в България употребяват някакви тютюневи изделия, включително нагреваеми. Тревожна тенденция се наблюдава в поведението на българските момичета, при които процентът употребявали тютюн, конвенционални цигари, нагреваеми тютюневи изделия и електронни цигари е значително по-висок от този при момчетата. Момчетата водят по употреба само на никотинови пакетчета. Но най-тревожно е, че 1 на всеки 9 ученици от 7-и до 9-и клас у нас е пушил цигари в 20 от последните 30 дни. Употребата на тютюневи изделия продължава да бъде проблемна. Употребата на електронни цигари и вейпове надвишава употребата на цигари. Процентът употреба на никотинови пакетчета също буди тревога. Употребяват ги всяко осмо момче и всяко десето момиче на възраст 13-15 години.

Данни от национално проучване, проведено от НЦОЗА и „Сова"5 АД в края на 2024 г., сочат, че 60,4% от българите на възраст 15-64 г. са употребявали поне веднъж някога в живота си цигари, 52,6% са ги употребявали през последните 12 месеца. Поне веднъж някога в живота си са употребявали електронни цигари 32,1% от населението на възраст 15-64 г., а 29,4% - през последните 12 месеца. Устройства за нагряване на тютюн са употребявали поне веднъж някога в живота си 10,6% от населението на възраст 15-64 г., 10,0% - през последните 12 месеца.

България е на първо място по дял настоящи пушачи на електронни цигари сред 11- и 13-годишните, а 15-годишните са на трето по употреба на електронни цигари, според проучване, свързано със здравното поведение в училищна възраст, проведено през 2022 г. сред 44 страни и региони от Европа, Централна Азия и Канада.


Рискове от употребата на електронните цигари (вейповете):

Употребата им води до хиперлипидемия, увреда на ДНК и активация на макрофагите, увреждане на сърдечносъдовата и дихателната система - пулс, кръвно налягане, повишавайки риска от инфаркт. Доказва се и връзка с основни респираторни заболявания и астма, особено когато се съчетава с употребата на тютюневи изделия.

Употребата на ЕСДН, дори еднократна, повишава до три пъти вероятността за започване употреба на традиционни тютюневи изделия. В детска възраст никотинът нарушава развитието на мозъка с дългосрочни последствия като обучителни нарушения и тревожност.

В България тематичния ден ще бъде отбелязан в цялата страна с организирани от Регионалните здравни инспекции информационни и скринингови кампании.