Как инфекция в детска възраст може да доведе до рак на дебелото черво
Секция: Здраве
01 Юни 2025 13:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Как инфекция в детска възраст може да доведе до рак на дебелото черво Гост: Проф. Людмил Александров – Калифорнийски университет

/КРОСС/ Тиха епидемия от рак на дебелото черво поразява все повече млади хора. Ново откритие с българско участие посочва неочакван виновник - бактерия в червата в детството.

„Това се смяташе за една от големите мистерии - защо младите хора се разболяват от рак на дебелото черво. Това, което видяхме, е, че малки деца в ранна детска възраст имат инфекция с много специфичен щам на бактерия, която прави много, много мутации в тяхното дебело черво. Ако тези деца получат тези мутации в много ранна възраст, те имат възможност да развият рак 20-30 години по-късно", обясни проф. Людмил Александров от Калифорнийския университет.

Тази бактерия живее във всеки един човек, но специфичното при децата е, че тяхната имунна система и микробиомът в тяхното дебело черво се формира в първите няколко години от техния живот. „Смятаме, че в тези ранни години тялото и имунната система не може да се справи с тези бактерии. Знаем, че се случва много повече при децата от индустриалните държави. Това се случва в последните 20-30 години", допълни проф. Александров.

Цезаровите сечения, антибиотиците, полуфабрикатите също дават шанс на тази бактерия да надделее над полезните в организма. „Антибиотиците са като ядрена бомба за микробиома. Те променят целия микробиом на детето и дават възможност лоши бактерии да се развиват", обясни специалистът.

Епидемията от рак на дебелото черво е засечена най-напред в САЩ преди седем-осем години. „В момента виждаме много бързо развитие - удвояване във възрастовата група под 50 години. Говорим за пет до седем пъти увеличаване на риска на хора под 25-годишна възраст. Колкото по-млад е човекът, толкова повече се увеличава рискът. След това започнахме да виждаме държави в Западна Европа - Великобритания, Испания, в индустриалните държави в Азия - Южна Корея, Япония, Сингапур."

Африка, Азия и селските райони на развитите държави това не се наблюдава. „Т.е. смятаме, че е свързано с индустриализацията, с модерния живот", поясни проф. Александров.

 

Източник: БНТ, „Говори сега"