Нова ера в диагностиката на алергичните заболявания
Секция: Здраве
01 Юни 2025 17:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нова ера в диагностиката на алергичните заболявания Тестът ALEX2 е достъпен за пациентите в България

/КРОСС/ „Много пациенти се объркват, когато се доверят само на кръвни тестове за алергия, без консултация със специалист", предупреждава д-р Десислава Белчева, специалист по Клинична алергология. Тя споделя защо само лабораторните резултати често са недостатъчни и как новите диагностични методи променят подхода за контролирането на алергиите. 

„Много често в алергологичния кабинет влизат пациенти, които сами са си направили кръвни тестове за алергия, в опит да открият причините за своите оплаквания. Когато получат резултатите, част от тях са разочаровани, че тестът не е показал наличие на алергия, а други са още по-объркани от положителните резултати, които не съвпадат с техните предположения", обяснява д-р Белчева, която е част от екипа специалисти на Медицински център „Евромед център" в град Пловдив и ръководител на алергологичните изследвания в Германско-български лаборатории „ Зинвест".   По думите й, поставянето на диагноза „алергия" изисква съвкупност от методи- подробно разпитване на пациента (анамнеза), физикален преглед и внимателен подбор на специализирани изследвания. 

„Не може да се разчита само на един тест, а трябва да имаме пълната картина за състоянието на пациента", подчертава тя. Един от най-иновативните методи, с които днес разполага алергологията, е молекулярният алергологичен тест ALEX2. 

„Тестът ALEX2 позволява да изследваме над 280 алергенни компоненти с минимално количество кръв, като така можем да определим кой точно алерген е отговорен за алергичните реакции", казва д-р Белчева. Този тест не само помага да се различи истинската алергия от кръстосаната сенсибилизация, но и дава информация за риска от тежки системни алергични реакции. 

"Можем да прогнозираме как ще протече хранителната алергия-дали ще се ограничи до лек сърбеж в устата или може да доведе до животозастрашаващ анафилактичен шок", допълва тя. 

Друго ключово предимство на молекулярната диагностика е възможността за по-прецизно подбиране на алергена за специфична имунотерапия. 

„Например, ако пациент има симптоми на алергичен ринит или Бронхиална астма от февруари до юли-периодът на цъфтеж както на дървета, така и на треви-стандартните тестове могат да покажат сенсибилизация към всички тях. Но с ALEX2 можем да определим кой точно е клинично значимият полен и така да изберем най-ефективната терапия", казва д-р Белчева. Тя подчертава, че тестът ALEX2 e особено полезен в няколко случая: при пациенти с множество сенсилизации и неясни анамнестични данни; при хора с алергични реакции към храни, при които кожните тестове не дават яснота за риска от развитие на тежка реакция; както и при пациенти, при които хипосенсибилизацията с инхалаторни алергени не дава очаквания резултат.  

 „Молекулярната диагностика надгражда познатите методи в алергологията и ни дава възможност за по-точна диагностика и по-добро лечение", категорична е д-р Белчева. В момента Германско-български лаборатории „Зинвест" провеждат кампания с преференциални цени за теста ALEX2, съобразена със сезона на поленовите алергии. За повече информация, пациентите могат да посетят сайта www.synwest.bg  или да се свържат с кол центъра на лабораторията: +359 89 999 6921, а за записване на час за преглед при д-р Белчева, да се обадят на тел: +359 89 999 6914.