Българският патриарх Даниил изпрати писмо до игумена на Синайския манастир
Секция: Православие
06 Юни 2025 19:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българският патриарх Даниил изпрати писмо до игумена на Синайския манастир

/КРОСС/ Негово Светейшество Българският патриарх Даниил изпрати писмо до игумена на Синайския манастир "Св. Екатерина" архиеп. Дамян, в което изразява своята подкрепа за правата на светата обител, чието имущество беше обявено със съдебно решение на египетски съд за публична държавна собственост с историческа значимост (виж тук). 

В писмото си Българският патриарх казва: 

С особена тревога и съпричастност следим събитията от последните дни във връзка с неотдавнашното съдебно решение на египетския съд. Със своята непрекъсната монашеска традиция от 1500 години насам Синайската света обител „Света великомъченица Екатерина" е светиня с огромна история и с неоценимо значение за цялата Православна църква. Особени са връзките на нашия български народ със Синайската света обител, в която се пазят няколко десетки уникални старобългарски ръкописа. През вековете манастирът „Света Екатерина" е бил любимо място за поклонение на православни християни от България. 

Бихме искали да изразим нашата братска молитвена подкрепа към Вас и към цялото монашеско братство на древната Синайска света обител в тези дни на изпитания. Светата обител „Св. Екатерина" е място за духовно подвизаване на нейните братя и по никакъв начин не може да бъде разглеждана като музей, който е държавна собственост. Ние заявяваме нашата твърда подкрепа за правото на собственост над манастира, за цялото недвижимо и движимо имущество, което винаги е принадлежало и продължава да принадлежи на неговото монашеско братство. Неотчуждаемостта на църковната и в частност на манастирската собственост е принципно положение, което произтича от свещените канони на Църквата, постановено е от древното имперско законодателство и е гарантирано от съвременния демократичен правов ред. Монашеското братство е единствен разпоредител на собствеността на светата обител. Тя е негов дом, място на покаяние и доживотно служение!".