„Наука за бизнес“ представи успешни проекти с бизнеса и технологии, готови за внедряване
Секция: Наука
06 Юни 2025 19:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Наука за бизнес“ представи успешни проекти с бизнеса и технологии, готови за внедряване

/КРОСС/ Успешно реализирани проекти между науката и бизнеса и готови за внедряване научно-приложни технологии представи Българската академия на науките на форума „Наука за бизнес", който се проведе днес в Интер експо център. Събитието е организирано за пета поредна година съвместно с Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).

Заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов присъства на откриването на форума. В приветствието си той обяви, че държавата е длъжник на бизнеса и изследователската общност. Две европейски програми с общ бюджет от общо около пет милиарда лева са на разположение за насърчаване на връзката между бизнеса и науката, каза още зам.-министър Якимов.

Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева благодари за успешното сътрудничество между Академията и ИАНМСП. „Този форум с годините се превърна в много важен за нас с възможностите за дискусии и срещи с бизнеса. Досега бяха установени полезни връзки и сътрудничества, но това не е достатъчно, защото можем да ги направим много по-продуктивни. От една страна българските учени не трябва да се задоволяват само с постигането на резултат от проект или технология, а от друга - българският бизнес трябва да е готов да предприема рискови инвестиции. Защото инвестициите в наука са рискови", каза председателят на БАН.

Три реализирани проекта между науката и бизнеса бяха представени пред участниците и гостите на форума. Проф. Пенка Петрова от Института по микробиология разказа успешния път на бактериален препарат с пестицидно действие с широко приложение в селското стопанство, който е готов за продажба на пет континента. Разработката е патент на учени от два института на Академията и е подкрепен от фирма „Агрия". Изследователски екип от Института по полимери е осъществил съвместно бизнес сътрудничество с „АЕЦ Козлодуй", а учени от Института за изследване на населението и човека са разработили психологически асистент, базиран на изкуствен интелект, който е в подкрепа на менталното здраве на бъдещи и настоящи майки.

Екипи на институти от различни научни направления на Българската академия на науките показаха 14 научно-приложни технологии, които са готови за внедряване в българската икономика. На щандове в експо зоната гостите на изложението се запознаха с иновативни разработки и актуални проекти на учени от БАН.