Единственото фотографско студио в Европа, което работи само с естествена светлина, се намира в Румъния
Секция: ЛЮБОПИТНО
07 Юни 2025 14:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Единственото фотографско студио в Европа, което работи само с естествена светлина, се намира в Румъния

/КРОСС/ Единственото фотографско студио в Европа, което работи само с естествена светлина, се намира в Румъния. То е разположено на улица „Лайош Кошут" 24A във втория по големина град в окръг Харгита - Одорхею Секуйеск (на румънски: Odorheiu Secuiesc) и съществува от далечната 1876 г. Оборудването му е още по-старо - от 1870 г., но продължава да работи безотказно и днес.

Снимките тук се проявяват само с помощта на химикали. Дори ретуширането се извършва с помощта на стар фотоапарат и остри инструменти. Няма фотошоп, нужна е само човешка компетентност.

„Таванът е остъклен и проникващата светлина се регулира ръчно, чрез окачените сини и сиво-бели завеси. Столът за снимките има опора отзад, за да държи снимания човек неподвижен", обяснява Арпад Ковач, който е четвърто поколение фотограф и горд наследник на семейното студио. Работи рамо до рамо с баща си.

По стените и в двора са окачени снимки, които показват и разказват вълнуващи моменти от историята на града - от първия автомобил, първия влак и първата железопътна линия, през първия ски скок до събития от ежедневието на хората. На показ са изложени и няколко снимки, направени с техника 3D, a на една от масичките лежи оригинален стереоскоп от 1900 г.

„Някои от снимките са правени с апарат, който има два обектива, като нас хората, които имаме две очи", отбелязва Арпад Ковач. Той показва и снимки с румънската кралица Мария, когато е била на посещение в района.

В края на срещата фотографът вади от архива и един интересен предмет - бастун, в който всъщност е скрит стативът на дядо му.

Всеки турист, който минава оттук, има възможност да се сдобие с черно-бяла снимка за спомен. Процесът на обработка отнема няколко дни, а цената е достъпна. Снимката се получава директно по пощата.

Парите от приходите се използват за поддръжката на студиото, но и за сбъдване на една мечта: дигитализиране на архива от над 80 000 негатива върху стъкло. „Искаме да направим музей за широката публика. За съжаление нямаме никаква подкрепа от властите и държавата", споделя Арпад Ковач.