Тайните на крепостта Овеч
Секция: ЛЮБОПИТНО
07 Юни 2025 19:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тайните на крепостта Овеч

/КРОСС/ Укрепеният град Овеч е строен през ІІІ век, за да пази земите на Римската империя от войнствени племена. Наричан е Проват или в превод от старогръцки - овца. Аспаруховите българи приемат името Овеч. А турците са нарекли това място Таш Хисар или каменната крепост.

Крепостта пада през ХІV век. Превзета е от 30-хилядна турска армия, която използва сключено малко преди това примирие и нахлува с хитрина. Години по-късно населението въстава срещу поробителите, но османските орди отново овладяват средновековния град. Внушителното плато помни редица кървави битки до края на ХVІІ век. След това укреплението е изоставено, а в подножието се оформя днешният град Провадия.

Подходите към крепостта са три. Качваме се към платото откъм град Провадия по модернистична метална вита стълба на западния ръб. В централната част на платото са малкото видими останки от драматичната история на крепостта. Сред камъните са основите на Митрополитска църква, улици, сгради и 80-метров кладенец, от който древното население е добивало вода.

От платото на крепостта към съседното е най-атрактивната част от комплекса. 150-метров дървен мост, предлагащ и най-впечатляващите панорами към околността. От южната страна се издига и кулата-порта към Овеч.

Съхранената впечатляваща северна порта, която всъщност е главен вход към крепостта. Всеки, който е доставял нещо в крепостта с каруца или количка, е минавал оттук.

Разходката не свършва до кулата и моста. На по-малко от час ходене по равен терен живописният район крие още една точка, която привлича интереса на туристите. Не на всички, но поне на по-приключенски настроените.

Пред нас е внушителната метална конструкция, която осигурява достъп до древен скален манастир. Макар да изглежда плашещ, мостът се поддържа и периодично се укрепва. Внимателно минаваме по него, за да влезем в първата от десетината килии. На 30 метра височина в отвесния варовиков масив са издълбани десетина помещения, но не всички са достъпни.

Скалният манастир носи колоритното име „Шашкъните". Комплексът е изграден от монаси-отшелници през ХІІ-ХІV век, търсещи покой и уединение далече от хорската суета.

Нова телевизия, „Събуди се"