Министърът на образованието: Възпитанието в добродетели е начин децата да живеят в по-хармонично общество
Секция: Наука
07 Юни 2025 18:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министърът на образованието: Възпитанието в добродетели е начин децата да живеят в по-хармонично общество

/КРОСС/ Възпитанието в добродетели е начин децата да живеят в по-хармонично общество, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в предаването „Седмицата на Дарик".

Министърът обясни, че от учебната 2026/2027 година поетапно ще бъде въведен нов учебен предмет, обединяващ темите за етика, морал и религия. Предметът ще започва от първи клас.

"Основният час ще бъде по добродетели, а не по религия. Всеки родител ще може да избира - дали детето му да учи етика или религия (православие или ислям), но основната програма ще е неконфесионална, плуралистична, със силен акцент върху общочовешките ценности", каза Вълчев.

Предметът по религия няма да бъде задължителен и ще се изисква минимален брой ученици, както и обучен учител. При неизпълнение на условията учениците автоматично ще преминават към изучаване на етика и добродетели, обясни той.

Коментирайки тазгодишната матури, министърът отбеляза, че изпитите са минали спокойно, без съществени проблеми: "Включихме повече практически задачи, но се вижда, че учениците се справят по-трудно с тях. Това е сигнал, че все още се фокусираме прекалено върху заучаването", каза той.

Вълчев подчерта необходимостта от промяна в подхода на оценяване: "Нашите ученици се справят добре при изпитване на заучен материал, но по международни тестове като ПИЗА, където се измерват умения, се представяме значително по-слабо. Затова трябва да префокусираме системата към формиране на умения и функционална грамотност".

Министърът обърна внимание на необходимостта от адаптация на образователната система към бъдещите предизвикателства.

"Днешните деца ще живеят в свят, в който ще сменят професии. Те ще имат нужда от по-широка професионална основа и адаптивност", каза министър Вълчев.

„За да разбираш света, трябва да разбираш събитията, а това го правиш, като четеш много книги, придобиваш това умение, като четеш много книги, като четеш по история, формираш езикова култура, комуникативни умения. Другите важни дисциплини, традиционни, са математиката и природните науки, които дават ценни умения", каза още той.

Министърът потвърди ангажимента на правителството за безплатно медицинско образование за студенти, които се обвържат да работят в страната след дипломиране.

"Приемът по медицина ще обвързваме с договори за реализация в лечебни заведения, защото е най-скъпото обучение", посочи той.

Вълчев информира, че България обучава най-много лекари на един милион души в ЕС, но 25% от тях напускат страната. Преди години този процент е бил 45%.

Безплатното обучение ще се разшири и за други защитени специалности като медицински сестри и акушерки.

Министър Красимир Вълчев коментира и положителния конвергентен доклад за приемането на България в еврозоната. Министърът отебеляза, че влизането в еврозоната е добра новина за българската икономика, бизнес и граждани.

"Дългосрочно това ще доведе до повече просперитет, по-добра икономическа среда, по-висока степен на доверие", каза Вълчев.

Той подчерта, че инфлацията не е пряко свързана с приемането на еврото: "Инфлация има и сега. Конвергенцията на доходите върви с повишение на цените. Въпросът е доходите да растат по-бързо. А това се случва през последните години".