Доц. д-р Маню Моравенов: Българите отдавна са свикнали да използват еврото като еталон
Секция: ИКОНОМИКА
08 Юни 2025 11:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Доц. д-р Маню Моравенов: Българите отдавна са свикнали да използват еврото като еталон

/КРОСС/ Българите отдавна са свикнали да използват еврото като еталон, но все още масово предпочитат да държат парите си в банкови депозити или „в буркани". Това каза изпълнителният директор на Българската фондова борса доц. д-р Маню Моравенов в предаването „Събуди се" по Нова телевизия.

Той разясни алтернативните начини за инвестиране и даде прогноза за икономическата среда след влизането в еврозоната.

Макар официално левът все още да е национална валута, еврото отдавна е навлязло в икономическото мислене на българите, смята Моравенов.

„Българският народ отдавна е свикнал да приема еврото за нормален бенчмарк. Тези, които са на по-голяма възраст, си спомнят, че преди това германската марка беше нещо подобно. Пазарът на недвижими имоти от самото му създаване в новата демокрация първоначално беше обвързан с марката, а от много години се котира в евро", заяви той.

Една от най-дискутираните теми е бъдещето на имотния пазар. Според Моравенов хипотезите за срив или за продължаващ ръст зависят от няколко ключови фактора.

„Ключовото нещо е дали се очаква нарастване на доходите на населението, дали банките ще вдигат лихвените проценти по кредитите съществено и дали в големите градове ще продължават да прииждат нови хора. Ако тези условия са налице, няма как жилищният пазар да е в криза", обясни изпълнителният директор на БФБ.

Той подчерта, че за момента няма очаквания за икономическа криза, а прогнозите са за растеж.

Въпреки традиционния консерватизъм на българите, които основно пестят в банкови депозити или държат пари в брой, съществуват и други достъпни алтернативи с по-висока доходност, подчерта експертът.

Акции на компании: „На около 30 компании на Българската фондова борса дивидентната доходност е от порядъка на 6-7% годишно", посочи Моравенов.

Облигациите представляват по-консервативна инвестиция, подобна на банков влог. „Ако инвестирате в облигационни емисии, това е подобно на това да си дадете парите на влог, за да получавате лихва. Лихвата по облигационните емисии на БФБ варира от порядъка на 5% до 10% годишно", обясни той.

Златото е сигурно убежище за парите по време на криза, но в дългосрочен план доходността му отстъпва на тази от акции и имоти. Освен това то носи разходи за съхранение и транзакции.

Според Моравенов рискът от пълна загуба на парите при инвестиция във финансови инструменти е „абсолютно минимален", стига решението да е добре информирано. Той посъветва хората без специфични познания да се консултират с брокер или банкер.

Като доказателство за потенциала на българския капиталов пазар, Моравенов съобщи добра новина: „Има потенциал за още поне няколко еднорога (компании с пазарна оценка над 1 млрд. долара). Една от тях е реализирала доходност за своите инвеститори от порядъка на няколко хиляди процента само за няколко години".