Специалисти очертаха приоритетите в бъдещия национален план за мозъчните заболявания
Секция: Здраве
10 Юни 2025 07:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Специалисти очертаха приоритетите в бъдещия национален план за мозъчните заболявания Само 13% от българите познават симптомите на инсулта

/КРОСС/ Резултати от проведени анкети сред членовете на Българското дружество по неврология, Българското дружество по неврохирургия и Българската психиатрична асоциация бяха представени днес (9 юни 2025 г.) по време на медийното събитие „Мозъчното здраве - глобален приоритет", организирано от Фондация „Съвет за мозъчно здраве". На база на мненията на специалистите ще бъдат очертани и основните приоритети, които ще залегнат в Националния план за мозъчните заболявания. 

Проф. д-р Димитър Масларов, началник на Клиниката по нервни болести в Университетска Първа МБАЛ „Св. Йоан Кръстител" - София и член на УС на Фондация „Съвет за мозъчно здраве", представи най-големите успехи в неврологията през последните пет години и научните и организационни предизвикателства в краткосрочен и дългосрочен план. Науката отбеляза значителен напредък в диагностиката и лечението на неврологичните заболявания - от прилагането на изкуствен интелект и модерна неврообразна диагностика, до нови иновативни терапии за множествена склероза, мигрена и редки генетични състояния. Същевременно се разширява мрежата от високоспециализирани центрове за лечение на инсулт у нас, расте и участието на български научни институции в европейски изследователски програми. Пред системата стоят и сериозни предизвикателства: липса на достатъчно невролози, регионални неравенства в достъпа до грижа, забавен достъп до иновативни терапии, необходимост от дигитализация и развитие на научна инфраструктура и стратегия за задържане на млади кадри в страната.

Проф. д-р Георги Ончев, заместник-председател на Българската психиатрична асоциация, разказа за успехите и предизвикателствата пред психиатричната помощ у нас. През последните пет години психиатрията бележи напредък в ключови научни направления - от генетични изследвания и развитие на биомаркери, до прилагане на иновативни терапии, авангардни методи на лечение, телепсихиатрия и дигитални решения. Сред най-належащите предизвикателства в краткосрочен план са: остър недостиг на специалисти, необходимост от реформиране на системата за специализация, развитие на дневни центрове и защитени жилища, както и подобряване на междуинституционалното сътрудничество. В дългосрочен план фокусът трябва да бъде върху преодоляване на стигмата на системно ниво, въвеждане на интегрирани грижи между психиатрията и социалните услуги, дигитализация на сектора и инвестиране в извънболничната помощ като устойчива алтернатива на институционалната грижа. 

Научният напредък и предизвикателствата пред неврохирургията сподели чл.-кор. проф. д-р Николай Габровски, председател на Фондация „Съвет за мозъчно здраве" и председател на Българското дружество по неврохирургия. Сред най-значимите научни постижения се открояват усъвършенстваните ендоваскуларни терапии, навлизането на роботизирана хирургия и изкуствен интелект, както и иновативните разработки в посока интерфейс „мозък - машина" и имплантируеми неврочипове. В организационен план важни стъпки са провеждането на 24-ия Европейски конгрес по неврохирургия в София (EANS 2024), издаването на учебник на български, признаването на изпита на EANS за специализанти като еквивалент на теоретичената част на българския изпит за специалност и подобрената реимбурсация на гръбначни импланти. В краткосрочен план основните предизвикателства включват необходимостта от ускорено обучение и квалификация на кадри, справяне с недостига на кадри, особено на специалисти по здравни грижи, и липсата на структури за рехабилитация и долекуване. Дългосрочните приоритети са свързани с разработване на генна и имунна терапия за мозъчни тумори, интегриране на високотехнологични решения в клиничната практика и изграждане на модерни центрове, предлагащи цялостна грижа за пациентите с мозъчни заболявания.

Аркади Шарков, здравен икономист и член на УС на Фондация „Съвет за мозъчно здраве", изнесе тревожни данни за нарастващия брой черепно-мозъчни травми, причинени от инциденти с електрически тротинетки. Тези инциденти нанасят сериозни загуби както на здравната система, така и на икономиката като цяло. 

Според изнесените данни 80-90% от инцидентите с тротинетки са самостоятелни падания, като 30-50% от тях водят до черепно-мозъчни травми. Високият риск е свързан основно с нощно каране, употреба на алкохол и липса на каска, като по-малко от 20% от пострадалите използват предпазна екипировка. Предизвикателства са и развиването на високи скорости в градски условия, нестабилността на тротинетките и липсата на инфраструктура. Най-често засегнатата група са млади мъже на възраст между 20 и 35 години.

В България, само за първите 7 месеца на 2024 г., са регистрирани 192 ранени и 5 смъртни случая, причинени от инциденти с електрически тротинетки. Тези данни бележат увеличение спрямо предходната година и поставят страната ни сред рисковите по темпа на нарастване на инцидентите, макар общият им брой все още да е по-нисък от този в страни като Германия, Италия и Франция.

Икономическите последици също са съществени. Освен здравните разходи, се отчита и значителна загуба на продуктивност, свързана с дългосрочни отсъствия от работа, особено при тежки мозъчни травми.

В международен план се прилагат все по-строги регулации - от ограничения на скоростта и забрани за каране в градски условия, до задължително носене на каски и застраховки. Страни като Франция, Италия и Норвегия въвеждат допълнителни изисквания като минимална възраст, регистрационни номера и забрана за отдаване на тротинетки под наем.

 

Фондация „Съвет за мозъчно здраве" излезе с конкретни предложения за:

  • Ограничаване на нощното каране или на скоростта на придвижване;

  • Ограничаване на скоростта в пешеходни зони;

  • Строга забрана за управление след употреба на алкохол и упойващи вещества;

  • Диференциране на ограниченията в зависимост от мощността на тротинетката. Над определена мощност да се изисква сертифициране за правоспособност и моторна каска;

  • Повишаване на обществената информираност чрез целенасочени кампании и партньорство с институциите.

По време на събитието бяха представени и актуални данни за икономическата цена на едно от водещите заболявания на мозъка - инсулта. Според оценки на Global Burden of Disease (GBD) през 2021 г. е имало около 11,9 млн. инцидентни случая на инсулт, 160 млн. години живот с увреждане (DALY) и 7,3 млн. смъртни случая в световен мащаб. В България през 2022 г. близо 41 хил. са пациентите преминали през болнично лечение по клинични пътеки, което е коствало на НЗОК близо 360 млн. лв.

От данни от проучване на "Тренд", проведено през май 2025 г. със 1001 респонденти над 18 години, става ясно, че 86% от българите смятат мозъчния инсулт за "много сериозно" заболяване. Въпреки това, информираността за началните му симптоми не е на необходимото ниво - едва 13% са "напълно информирани", а над 50% са слабо или изобщо не са информирани. Това подчертава нуждата от по-широки образователни кампании за ранно разпознаване и превенция на заболяването.

На финала на събитието чл.-кор. проф. д-р Николай Габровски обобщи ключовите предизвикателства пред системата за мозъчно здраве в България. Те включват недостиг на цялостни, интегрирани и интердисциплинарни медицински услуги, както и разпиляване на човешкия ресурс поради големия брой лечебни заведения. 

Голям проблем е и липсата на специализирани звена за долекуване и рехабилитация, към които да се насочват тежките случаи след овладяване на състоянието им - тежки инсулти и черепно-мозъчни травми, деменция, дегенеративни заболявания и други, които поставят остър социален проблем. 

Съществува и тежък недостиг на кадри, най-вече на специалисти по здравни грижи. Това налага ускоряване на обучението и създаване на нива на подготовка на новите кадри.

Друго предизвикателство е високата скорост на въвеждане на новите технологии като изкуствен интелект и роботизация, което прави крайно належащо въвеждането на продължаващо медицинско образование.