Две деца са ранени в Добрич – блъснали се с тротинетка в кола
Секция: БЪЛГАРИЯ
10 Юни 2025 09:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Две деца са ранени в Добрич – блъснали се с тротинетка в кола

/КРОСС/ Две деца с тротинетка са пострадали при инцидент в Добрич, съобщиха от Областната дирекция на МВР в града за БТА.

Инцидентът е станал на улица "Орфей". Двете деца с тротинетка са се блъснали в завиващ пред тях автомобил. Те са закарани в добричката болница, където им предстоят изследвания, за да бъде установено какви травми са получили.

Миналата седмица Областната дирекция на МВР в Добрич започна специализирана полицейска операция на територията на областта за преодоляване на пътния травматизъм.

Множество цивилни полицейски екипи на територията на цялата област с цивилни автомобили ще следят за нарушения по Закона за движение по пътищата и ще подават сигнали към патрулни автомобили.

И лекари поискаха нови правила и регулации при управлението на електрически тротинетки. Причината - половината от паданията водят до черепно-мозъчни травми. Според експертите рискът от нараняване с тротинетка е до 200 пъти по-висок в сравнение с управлението на кола, посочва NOVA.

Най-често инциденти с тротинетки настъпват през нощта, когато видимостта е намалена. Причината за други е висока и несъобразена скорост или употреба на алкохол. Затова лекарите от Фондация „Съвет за мозъчно здраве" предлагат пакет от мерки - забрана на нощното каране, да се наложи възрастова граница за управление на тротинетка и задължителна застраховка.

Специалистите твърдят, че всеки ден приемат в болниците пациенти след инцидент с тротинетка. „Може да бъде получено мозъчно сътресение, мозъчна контузия. Може да се стигне до смърт", алармира проф. д-р Димитър Масларов. „Прави впечатление, че обикновено тежестта на травмата е доста по-голяма, отколкото обичайно при неелектрифицираните превозни средства", обръща внимание председателят на Фондацията проф. д-р Николай Габровски.

Статистиката е категорична - тежките травми с тротинетки у нас ежегодно са между 200 и 300. Затова медиците предлагат пакет от мерки. „Забрана на нощното каране, ограничение за годините - възрастта, в която могат да бъдат шофирани електрическите тротинетки - над 18-годишна възраст. Задължително и застраховки", изброи мерките здравният икономист Аркади Шарков.

Според проф. д-р Николай Габровски за тротинетки над определена мощност със сигурност трябва да има предварително обучение.

 

Източник: БТА